Obama: IŞİD ahlaksızlığını medya operasyonlarıyla iyi birleştiriyor

Obama: IŞİD ahlaksızlığını medya operasyonlarıyla iyi birleştiriyor
Obama: IŞİD ahlaksızlığını medya operasyonlarıyla iyi birleştiriyor

Obama ailesi Noel tatilini Hawaii'de geçiriyor.

Medyanın IŞİD'le ilgili haberleri veriş tarzını eleştiren ABD Başkanı Obama "IŞİD ahlaksızlığını medya operasyonlarıyla iyi birleştiriyor. Bunun sonucunda da örneğin geçtiğimiz ay televizyon seyrettiyseniz gördüğünüz ve duyduğunuz tek şey 'maskeli siyah bayraklı bu adamlar sonunda beni de öldürecekler' mesajıdır" dedi.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama, Noel tatili dolayısıyla bulunduğu Hawaii'de kamu yayın kurumu NPR radyosuna açıklamalarda bulundou. IŞİD'e karşı verilen mücadele hakkında bilgi veren Obama bu örgütün varlığının Amerikan halkı üzerinde yarattığı endişeyi anladığını belirtirken "IŞİD, ABD'yi ortadan kaldıracak bir örgüt değil ya da üzerimizde çok büyük bir etki yapacak sanayisi yok fakat bizim, bizim insanımızın ve ailelerimizin canını acıtabilir" diye konuştu.

IŞİD'e karşı Suriye ve Irak'ta verilen mücadelede ayrım gözetmeksizin bombardıman yapılmasını isteyen çevrelere yanıt veren Obama, mücadelenin "ABD değerleriyle uyum içinde yapılması gerektiğini" vurguladı.

'SALDIRILARA İLHAM VEREBİLİR'

California eyaletinin San Bernardino kentinde bu ay başında iki kişinin IŞİD''den ilham alarak yaptığı belirtilen ve 14 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı hatırlatan Obama, terör örgütünün ABD'de bu tür saldırılara "ilham olabileceğini" söyledi ve şöyle devam etti:

"IŞİD, en fazla zararı yaşam biçimimizi ve değerlerimizi değiştirerek yapabilir. Beyaz Saray'da önümde kalan 13-14 aylık sürede kim olduğumuzu ve değerlerimizin ne olduğunu hatırlatmak için çalışacağım. Bunu yapabilirsek IŞİD'i yenebiliriz."

Kamuoyu araştırma şirketlerinden Gallup'un anketine göre "ABD halkının sadece yüzde 30'unun Başkan Obama'nın IŞİD stratejisini onayladığı ve bu rakamın çok düşük olduğunun" belirtilmesi üzerine Obama, medyanın bu konudaki rolünü eleştirdi.

Özellikle Paris'i kana bulayan 13 Kasım'daki terör saldırılarının ardından medyanın düzenli olarak bu konu üzerinde oluşturduğu gündemden bahseden Obama, "Medya izlenme oranlarına bakıyor ve bu haberlerin verilmesi bu açıdan bakıldığında meşrudur" dedi.

Ancak Obama, "Bence Paris saldırıları sonrasında bu korkunç olayla ilgili haberler doyma noktasına ulaştı. IŞİD ahlaksızlığını medya operasyonlarıyla iyi birleştiriyor. Bunun sonucunda da örneğin geçtiğimiz ay televizyon seyrettiyseniz gördüğünüz ve duyduğunuz tek şey 'maskeli siyah bayraklı bu adamlar sonunda beni de öldürecekler' mesajıdır" ifadesini kullandı.

Obama, ABD içinde IŞİD gibi örgütler dışında aşırı sağcı saldırılarda da birçok kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı ve 11 Eylül 2001'deki ikiz kuleler saldırılarından sonra ABD'de El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerin karıştığı terör olaylarında 45 kişinin yaşamını yitirdiğini, buna karşılık aşırı sağcı Amerikalıların saldırılarında 48 kişinin öldüğünü kaydetti.
AA