Obama IŞİD'e karşı, Kongre'den yetki istedi

Obama IŞİD'e karşı, Kongre'den yetki istedi
Obama IŞİD'e karşı, Kongre'den yetki istedi
ABD Başkanı Barack Obama, 2002'de dönemin başkanı Bush'a verilen yetkiyle hava saldırıları düzenlenebilmesine rağmen, partilerüstü yeni bir yetkinin dışarıya güçlü bir mesaj göndereceğini belirterek 'IŞİD kaybedecek' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD'e karşı güç kullanımı için Kongre'den yetki istedi. Obama, "Koalisyonumuz taarruz, IŞİD ise savunma pozisyonunda" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD'nin uzun süreli bir kara savaşının içine çekilmemesi gerektiğini belirten Obama, Kongre'den birlik içinde hareket etmesini istedi. ABD, diğer ülkelerle birlikte geçen yıldan bu yana IŞİD hedeflerine karşı hava saldırıları düzenliyor.

2002'den bu yana ilk kez bir ABD Başkanı askeri güç kullanımı için Kongre'den yetki istiyor. Bu yetki en son Irak'ın işgalinden önce George W. Bush'a verilmişti.

'SONU GELMEZ SAVAŞ MESAJI TAŞIMIYOR'

Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel ile kameraların karşısına geçen Obama Kongre'ye sunduğu yetki taslağının IŞİD'i "zayıflatma ve yok etme" stratejilerini değiştirmediğini ve "sonu gelmez" bir savaş mesajı taşımadığını kaydetti. IŞİD'le savaşın zaman alacağını belirten Obama, Kongre'nin desteğinin, dışarıya güçlü bir mesaj vereceğini söyledi.

Ruhani: Ortadoğu'da barış için İran'la işbirliği gerek


Onaylanması halinde yetki taslağı, 2002'de Bush'a verilen yetkiyi geçersiz kılacak. Ancak 11 Eylül saldırılarından sonra El Kaide'ye karşı savaş için alınan 2001'deki yetki geçerliliğini koruyacak. Bush döneminden kalma yetkinin, hava saldırılarına imkan vermesine rağmen, Obama askeri güç kullanımı için Kongre'den partilerüstü bir yetki istediğini söyledi.

Hayat Boumeddiene sessizliğini bozdu

IŞİD Mahmur'a dağdan sızmaya çalıştı