Obama istedi, Kudüs İsrail'in başkenti oldu!

Obama istedi, Kudüs İsrail'in başkenti oldu!
Obama istedi, Kudüs İsrail'in başkenti oldu!
İsrail ve Yahudi lobisinin baskısı altındaki Obama, parti programına "Kudüs İsrail'in başkentidir ve öyle de kalacaktır" ifadesini yeniden ekletti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 6 Kasım’daki seçimlerde adaylığının resmen ilan edildiği Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nda “Kudüs İsrail’in başkentidir ve öyle de kalacaktır” cümlesi son anda parti programına yeniden eklendi. 2008’de onaylanan programdaki Kudüs’le ilgili cümlenin 2012 tarihli metinden çıkartılmasına yönelik tepkiler üzerine Obama’nın bizzat müdahalede bulunmasıyla programda son anda değişiklik yapıldı. Bir parti yetkilisi, bu iki ifadenin Obama’nın kişisel görüşünü yansıtmak amacıyla programa tekrar girdiğini belirtti. Tanrı’ya atıf yapan ifade de programa yeniden eklendi. Söz konusu iki değişikliği içeren teklif önceki gün parti delegelerince yapılan sesli oylamada kabul edildi, ancak sonuçların açıklanması sonrası salondaki delegelerden yuhalama sesleri duyuldu. Kurultaya başkanlık eden Los Angeles Belediye Başkanı Antonio Villaraigosa, sonuçtan emin olmak için 3 kez oylama yaptırdı.
İsrail’i İran’a tek taraflı saldırmaması konusunda dizginlemeye çalışan Obama, Yahudi lobisinin ciddi baskısı altındı. Cumhuriyetçiler programın daha önce onaylanan versiyonundan Kudüs’le ilgili cümlenin çıkarılmasını Obama’nın İsrail’e destekte zayıf kaldığının bir göstergesi olarak nitelemişti.
Cumhuriyetçi aday Mitt Romney, programda ‘Tanrı’ kelimesinin yer almamasıyla ilgili de “Bu Demokratların halkın genel eğiliminden ne kadar uzak olduğunu gösteriyor” demişti. Programı hazırlayan komisyon üyesi eski Senatör Robert Wexler, ‘programda İsrail’in güvenliğine öncelik verdiklerini, Kudüs gibi Filistin’le görüşmelerde ele alınacak konuların beklemeye alındığını’ belirtmişti. İsrail Meclisi Knesset’in Başkanı Reuven Rivlin, tartışmanın ABD’nin İsrail’e bağlılığıyla ilgili soru işareti yarattığını söyledi.

Selef, halefin önünde eğildi

North Carolina eyaletinin Charlotte kentinde düzenlenen Demokrat Parti kurultayının 2. gününde, Obama eski başkanlardan Bill Clinton’ın adaylığını resmen ilan etmesi sonrası sürpriz yaparak sahneye çıktı. Clinton, eşi Hillary Clinton’ın rakibi olduğu 2008 seçiminde ‘çantamızı taşıyan adam’ diyerek küçümsediği Obama’yı bu defa ‘dışarıdan soğuk, içeriden ise yüreği Amerika için yanan bir adam’ olarak tanımladı. Clinton “Kazanan her şeyi alsın, kalanlar kendi başının çaresine baksın şeklinde bir ülke istiyorsanız, Cumhuriyetçilere oy vermelisiniz. Eğer, herkesin eşit fırsat ve sorumluluklara sahip olduğu, herkesin birbiri için var olduğu bir topluma sahip bir Amerika istiyorsanız, Obama ve (Joe) Biden’a oy vermelisiniz” dedi. Clinton daha sonra sahneye çıkan Obama’nın önünde eğildi. Clinton’ın desteğinin Mitt Romney’e karşı Obama’ya avantaj sağlayacağı belirtiliyor.