Obama, Jay Leno'daydı

Obama, Jay Leno'daydı
Obama, Jay Leno'daydı
ABD seçimleri öncesinde talk şovcu Jay Leno'ya konuk olan Obama siyasetin yanısıra özel yaşamına ilişkin espriler de yaptı.

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, ünlü talk şovcu Jay Leno'nun, “The Tonight Show” adlı programına konuk oldu. Obama özel yaşamının da konuşulduğu programda espriler de yaptı.
Programda birkaç kez Amerikalı seçmenlere erken oy kullanmaları çağrısı yapan Obama, kendisinin de bugün Chicago'da oyunu kullanacağını söyledikten sonra, Leno'nun “Kime oy vereceksiniz?” sorusu üzerine, “Biliyorsunuz gizli oy kuralı var, ama Michelle bana oy verdiğini söyledi” dedi.
Leno'nun, “Başkanlık münazaraları sona erdi, bundan mutlu olduğunuza eminim” yorumu üzerine, “Aslında tam da alışmaya başlıyordum” diyen Obama, ilk münazaradaki başarısız görülen performansıyla ilgili olarak, kötü bir gece geçirdiğini ve her ne kadar söylediği her şey doğru olsa da insanların bunları kavramasını sağlayacak gerekli enerjiyi ortaya koyamadığını kabul etti.


“MİCHELLE NE DERSE O!”


“Birinin yanında oturup, onunla bu tip uzun tartışmalara girmek doğal bir iletişim yolu değil” diyen Obama, Leno'nun, “Ama siz evlisiniz” çıkışı üzerine, “Evet, ama bu farklı; ben Michelle'in her dediğini kabul ediyorum” yanıtını verdi. Obama, ilk münazaranın, Michelle Obama ile 25'inci evlilik yıldönümlerine denk gelmesine dair de, “Eşinize hediye almayı unutmaktan daha kötü şeyler de olabileceğini fark ettik” dedi.


“TRUMP’LA HUSUMETİMİZ KENYA’YA DAYANIYOR”


Leno, programda Obama'ya, multi milyoner işadamı Donald Trump'un kendisiyle neden bu kadar uğraştığını sordu. Soruya tüm salonu kahkahaya boğan esprili bir yanıt veren Obama, Trump ile aralarındaki husumetin, “Kenya'da birlikte büyüdükleri yıllara uzandığını” belirterek, “Futbol sahalarında sürekli koşardık, o çok iyi değildi ve bundan dolayı sinirleniyordu. Sonra Amerika'ya taşındığımızda, bunun geride kalacağını düşünmüştüm” dedi.
Obama, Trump ile hiç yüz yüze tanışmadığını da söyledi.
ABD'deki bazı eyaletlerde, seçmenlere oy kullanabilmeleri için kimlik gösterme zorunluluğu getirilmesine yönelik girişimlere dair bir soru üzerine Obama, ABD'nin, tarihi boyunca, herkesin sesini duyurduğu ölçüde daha güçlendiğine işaret ederek, insanların oy kullanmasını zorlaştırmak için değil, kolaylaştırmak için çaba göstermeleri gerektiğini vurguladı. 


“TECAVÜZ TECAVÜZDÜR”


Obama programda, Indiana eyaletinden Senato sandalyesi için yarışan Cumhuriyetçi aday Richard Mourdock'un, tecavüz sonucu oluşan hamileliği “Tanrı'nın takdiri” olarak nitelediği, ülkede tartışma yaratan sözleriyle ilgili de ilk kez yorumda bulundu.
“Bu insanlar nasıl böyle fikirlerle geliyor anlamıyorum” diyen Obama, “Tecavüz tecavüzdür, bu bir suçtur. Dolayısıyla tecavüzle ilgili böyle çeşitli ayrımlar yapılmasını benim aklım almıyor” diye konuştu.
Obama, “kadınların sağlıklarıyla ilgili kararları, çoğunluğu erkek olan bir grup politikacının vermemesi” gerektiğini kaydederek, “Kadınlar eşleriyle, doktorlarıyla istişare ederek bu kararları kendileri verebilecek kabiliyete sahipler. Politikacıların bu işe karışmak istemesi çok büyük bir sorun” dedi.


HERKESE ŞEKER, OHİOLULARA DEV ÇİKOLATA

Programda, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden kendisine yöneltilen izleyici sorularını da yanıtlayan Obama, Michelle Obama'nın geçen yıl Cadılar Bayramı'nda çocuklara meyve dağıttığı hatırlatılarak, bu seneki planlarının ne olduğuna dair bir soru üzerine, “Evet Michelle'in sağlıklı beslenme konusunu ciddiye aldığı doğru ama bu sene seçim senesi, dolayısıyla herkese şeker vereceğiz” dedi. Seçimin kaderini belirlemede en kritik eyalet olarak görülen Ohio'ya atıf yapan Obama, “Ohio'dan kapımızı çalan olursa, dev boyutta Hershey çikolataları alacaklar” şeklinde espri yaptı.

KIZLAR ÖDEVLERİNDE ZORLANIRSA…


Obama, “Kızlarınıza ödevlerinde yardım ederken, zorlandığınız bir ders var mı?” sorusu üzerine, “Matematikte 7'inci sınıfa kadar bir sorun yaşamadım ama Malia şimdi liseye başladı, kontrolü kaybettim, gerçekten zor. Neyse ki ikisi de başarılı öğrenciler, eğer bir sorun olursa, Enerji Bakanlığı'nı arayıp, gelip yardım edebilecek bir fizikçileri olup olmadığını sorarım” diye konuştu.
Programın sonunda Obama'ya, “Hastanede doğan ilk ABD Başkanı kimdir?” şeklinde bir bilgi sorusu soran Jay Leno, Obama'nın yanıt verememesi üzerine, sorunun cevabının Jimmy Carter olduğunu söyledi. (aa)