Obama, Kim'i aramayacak

Obama, Kim'i aramayacak
Obama, Kim'i aramayacak
Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un ile 'hayat boyu dostluk' kuran eski NBA yıldızı Dennis Rodman'ın ' basketbol diplomasisi' başarısız oldu.

Kim’in elçiliğine soyunan Rodman’ın ABD Başkanı Barack Obama’ya önceki gün ekrandan ilettiği mesaja Beyaz Saray’dan olumsuz yanıt geldi. Rodman’ın, “Kim, Obama’nın kendisine telefon açmasını istiyor” açıklamasına yanıt Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’den geldi. Carney, “ABD’nin Kuzey Kore ile doğrudan iletişim kanalları bulunmaktadır ve biz bu kanalı kullanmayı tercih ediyoruz” dedi. Carney ayrıca kim’in Rodman’ı krallar gibi ağırlamasını da eleştirdi: “Ülkenin elitlerini eğlendirmek için ünlülerin katıldığı spor etkinliklerine para harcamak yerine Kuzey Kore rejimi açlıktan kırılan, hapsedilen ve temel insan haklarından yoksun bırakılan halkının refahına odaklanmalı.”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Patrick Ventrell de, Rodman’ın dillendirdiği talebe benzer bir yanıt verip ‘Kim’in Kuzey Kore halkı ile ilgilenmesini’ tavsiye ederken, NBA’in eski efsane oyuncusunun ‘sürpriz diplomat’ olarak ön plana çıkmasını da eleştirdi. Ventrell, “Bir kez daha söyleyeceğim. Dennis Rodman, ABD diplomasinin kesinlikle bir oyuncusu değildir. Rodman, Washington’ın görüşlerini temsil etmemektedir” dedi. (RADİKAL / DIŞ HABERLER )