Obama Kral Selman'la telefonda görüştü

Obama Kral Selman'la telefonda görüştü
Obama Kral Selman'la telefonda görüştü
İran ile P5+1 ülkeleri arasında dün Viyana'da varılan anlaşmanın ardından ABD Başkanı Obama'nın Suudi Arabistan lideri ve Birleşik Arap Emirlikleri veliahtı telefonda görüştüğü bildirildi.

RADİKAL -  İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1 grubu) arasında yürütülen nükleer müzakerelerde dün varılan anlaşmanın ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Birleşik Arap Emirlikleri veliahtı Muhammed Al Nahyan'la bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi. 

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Obama, liderlerle ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmede, sağlanan anlaşmanın, İran'ın nükleer programının barışçıl olduğundan emin olmalarını sağlarken, İran'ın nükleer silah elde etmesini teyit edebilecekleri şekilde önleyeceğini iletti.

'ABD artık Şiilerin yanında'

Körfez ülkeleri ile İran'ın bölgede denge bozucu bir aktör olarak bulunmasına karşı duracaklarını belirten Obama, "İran'ın bölgede çıkaracağı sorunlara karşı biz de dostlarımızın savunma güçlerine yardımcı olacağız ve bölgedeki sorunları birlikte halledeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Putin: Dünya rahat bir nefes alabilir

Başkan Obama, iki liderle Yemen'de devam eden sorunu da ele aldı. Mayıs ayında, Körfez ülkelerinin liderleri Başkan Obama'nın da katıldığı Camp David zirvesine davet edilmiş fakat beklenenin aksine birçok ülke lideri veliahtlarını yollamıştı. Körfez ülkelerinin bu tavrı, ABD yönetiminin İran ile masaya oturmasına tepki olarak yorumlanmıştı. (AA)

Dünya nükleer anlaşmayı böyle gördü

Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımlar hafifletiliyor

İşte nükleer anlaşmanın maddeleri