Obama Küba'yı terör listesinden çıkarıyor

Obama Küba'yı terör listesinden çıkarıyor
Obama Küba'yı terör listesinden çıkarıyor
ABD Başkanı Barack Obama, Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı aldı.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama , Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı aldı. Obama geçen günlerde Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile telefonda bir görüşme de yapmıştı.

Obama, Küba uygulanan ambargonun da artık anlamsız olduğunu söylemişti.

1915 OLAYLARI

Öte yandan Türkiye ile Vatikan arasında gerileme neden olan 1915 olaylarıyla ilgili ABD'den de bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise 1915 yılı olaylarıyla ilgili gerçeklerin "tam, adil ve içten kabulünün Türkiye, Ermenistan ve Amerika dahil herkesin çıkarına olduğunu" söyledi.

Harf'e günlük basın toplantısında, Papa Franciscus'un 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki sözleri hatırlatılarak, bu konuda ABD'nin duruşu soruldu.

ABD Başkanı Barack Obama ve üst düzey yetkililerin, "Osmanlı İmparatorluğu'nun sonlarında 1,5 milyon Ermeninin katledildiği veya ölüme yürüdüğünü tarihi bir gerçek olarak kabul ettiğini" söyleyen Harf, Obama ve yetkililerin "gerçeklerin tam, adil ve içten kabulünün Türkiye, Ermenistan ve Amerika dahil herkesin çıkarına olduğunu" belirttiğini ifade etti.

Harf, "Bu alanda ve daha genel anlamda zulmün önlenmesinde, yönetimin çalışmalarına rehberlik eden ilkelerden biri, ülkelerin, geçmişlerinin çok acı unsurlarıyla hesaplaşmaları ve bunları kabul etmeleriyle ilerleyebildiği ve daha güçlü oldukları şeklinde. Bunu yapmak, farklı ve daha hoşgörülü bir gelecek inşa etmek için esastır" diye konuştu.
AA