Obama: Kürtler gibi dostumuz yok

Obama: Kürtler gibi dostumuz yok
Obama: Kürtler gibi dostumuz yok
Irak Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, ABD Başkanı Obama'nın,"Irak'ta ve Ortadoğu'da ABD'nin Kürtler gibi başka dostu yok" dediğini aktardı.

RADİKAL - Irak Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası ABD ziyareti hakkında bilgi verdi.

Rudaw’ın haberine göre, Talabani, görüşmede ABD Başkanı Barack Obama’nın Peşmerge Güçleri’ne büyük önem atfettiğini belirterek, ABD’nin Irak’ta ve bölgede Kürtler gibi başka dostları olmadığını söylediğini ifade etti.

ABD siyasetinde kendilerine karşı ciddi bir değişim gördüklerini belirten Talabani, temasların çok olumlu geçtiğini dile getirdi.

Talabani ayrıca, “Bu ziyarette Kürdistan Bölgesi Başkanı geniş bir kapı açtı. ABD, Başkan Barzani’ye ve beraberindeki heyete yaptığı karşılamayı bugüne kadar hiçbir federal bölgenin veya kanton gibi başka yönetim biçimlerinin yöneticilerine yapmadı” dedi.

3 Mayıs’ta ABD’ye giden Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, ABD Başkanı Barack Obama ve Yardımcısı Joe Biden’la biraraya gelmişti. Görüşme sonrası Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Obama’nın, Irak Kürdistan Bölgesi’ne ve Kürt halkına güçlü desteklerinin süreceği ifade edilmişti.


  http://www.radikal.com.tr/135574713557473

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dostluk? - idaonur

  Kapitalizme hizmette kusur etmiyorlar çünkü... Daim olsun ne diyelim....

  cok dogal - user1082460

  Tabi ki boyle diyecekler. Kurtlerin yogunlukta oldugu bolgelerde taseronlugunu yapiyor. Parali asker gibi kullaniyorlar. Bir ulkenin amerikanin kendilerini destekledigini ovunerek soylemesi ne kadar aci.Ulkemizde de hdpyi destekliyorlar. Baraji gecemezse de silecekler defterden, Kurtler yine taseron olarak kullanilacak, cok yazik.

  muhteşem bir teşhir - ex nihilo

  son yıllarda yapılmış en iyi siyasi teşhirlerden birisi. tabiiki kürtler gibi dostu yok amerika'nın ne istediyse yaptı ve gıkını bile çıkarmadı. bizim hükümetimiz bile! bir tezkere çıkartacam diye bir kaç milyar doların pazarlığını yaptı. bunu biz(yani nato uçaklarının ortadoğudaki olağan operasyon üssü) yaptıktan sonra kürtlerin yaptığı tabiiki dostluğun şahikasıdır.