Obama öldürülen 3 Müslüman genç için açıklama yaptı

Obama öldürülen 3 Müslüman genç için açıklama yaptı
Obama öldürülen 3 Müslüman genç için açıklama yaptı
ABD Başkanı Obama, ABD'de öldürülen 3 Müslüman genç için "Bu genç Amerikalıların cenazesindeki çok büyük katılımda gördüğümüz gibi, hepimiz tek bir Amerikan ailesiyiz" ifadelerini kullandı.

RADİKAL - ABD Başkanı Obama, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde, Deah Shaddy Barakat, eşi usor Muhammed ve onun kardeşi Razan Ebu Salha adlı üç Müslüman gencin başlarından vurularak öldürülmesyle ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de geçtiğimiz günlerde üç Müslüman gencin öldürülmesinin ardından Obama'ya seslenerek "Ben, Sayın Obama'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan' diyorum" demişti.

ABD Başkanı Barack Obama, "ABD'de hiç kimse, kim olduğu, görünüşü veya ibadet şekli nedeniyle hedef alınmamalı" dedi. Obama yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Carolina'nın Chapell Hill kasabasında, Deah Barakat, Yusor Muhammed Ebu Salha ve Razan Muhammed'in "acımasız ve gaddar biçimde" öldürülmesiyle ilgili Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), dün soruşturma başlattığını kaydetti.
Yerel yetkililerin devam eden soruşturmalarına ek olarak FBI'ın da bu konuda federal kanunların ihlal edilip edilmediğini belirlemek için adımlar attığını belirten Obama, "ABD'de hiç kimse, kim olduğu, görünüşü veya ibadet şekli nedeniyle hedef alınmamalı" ifadesini kullandı.

Eşi Michelle Obama ile birlikte kurbanların ailelerine başsağlığı dileğinde bulunan Obama, açıklaması şöyle sürdürdü:

"Bu genç Amerikalıların cenazesindeki çok büyük katılımda gördüğümüz gibi, hepimiz tek bir Amerikan ailesiyiz. Ne zaman aramızdan biri vaktinden önce bizlerden alınırsa, onların nasıl yaşadığını hatırlayacağız ve kurbanlardan birinin sözleri de bizlerin yaşantısına ilham olmalı: 'Amerika'da büyümek bir nimet.' Yusor söyledi geçenlerde. Nereden geldiğiniz fark etmez. Birçok farklı yerden, farklı geçmişten ve dinden gelen birçok farklı insan var ama burada hepimiz biriz."

ERDOĞAN: "NEREDESİN BAŞKAN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de geçtiğimiz günlerde üç Müslüman gencin öldürülmesinin ardından Obama'ya seslendi: "Ben, Sayın Obama'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan' diyorum. Dışişleri Bakanına, Biden'e sesleniyorum, 'Neredesiniz' diyorum. Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız dünya da size her zaman sessiz kalacaktır." açıklamasında bulunmuştu. AA


  http://www.radikal.com.tr/129311912931198

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türkiyede ölenlerden demek hükümet sorumlu ! - aşkqtutku

  o zaman gezide ölenler , 6 ekim de ölenler sorumlu hükümetmi ? o zaman hesabını kim verecek neden duyarsız kalındı üstüne yetmedi yuhlatıldılar. birini yargılarken önce kendi hatan varmı onu düşün sonra karşındakini yargıla

  Anayasanin ilk maddesi - Volkan1

  ABD de anayasanin ilk maddesi su: Dusunce ,ifade,basin ve inanc,dil,etnik vs ozgurlugu ve bariscil orgutlenme ozgurlugudur.Baskan'da cikip bizdeki gibi benim sunni,alevi yurttaslarim vs diye ayirim yapamaz.Yapmiyor,yapilmiyor zaten.TR'de maalesef bu madde hic YOK..Hep deniyor ya sozde diye..Evet bizde hersey gibi bu maddede sozde var.Yurt disinda yasiyorum,beni bir Turk olarak en cok etkileyen,rahatsiz eden bu maddenin TC' anayasainda olmayisi..Hic bir partide bu maddeyi istemiyor.Asil sorunda bu zaten

  Yuh artik... - user877307

  "Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız dünya da size her zaman sessiz kalacaktır" demis... Keske kendi dediklerini kendisi de uygulayabilse! Utanmazligin da bir siniri olmali.

  Gülelim mi ağlayalım mı? - canyanar

  "Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz" Sözün sahibi cumhurbaşkanı açıkça gezi olaylarında öldürülenlerin, koca cinnetine kurban giden kadınların sorumlulğunu üzerine almış olmuyor mu? Hatta Soma'da ölen insanları da diyeceğim ama o iş kazası diyecek, diğer olaylar için de "o başka" diyecek. Doğru, sen başka alemsin be sultanım! Bu yüzden zaten esiyorsun gürlüyorsun ama kımıldayan tek şey bu ülkede dolar oluyor.

  .... - user993387

  bu ne yaman çelişkidir.. tanımasak inanacağız bir an.. tavrınızı bu ülke için de koysaydınız keşke... dünya size de sessiz kalacak bir gün...

  Ders verme sevdası 2 - legendary

  Bugün İslam dünyasının şiddet sarmalı bundan kaynaklanmaktadır. Bir kısır döngü gibi İslam devletleri önce kendi halkına karşı zalimdir. O halk zalimlikten başka bir şey görmediğinden kendi de zalime dönüşür ve bitmez bir öteki nefretiyle aidiyetinden ayrı gördüklerine kin kusar... Bizim başbakanımızın karşı atağı bu nedenle yersizdir çünkü islamofobi öncelikle İslam dünyasının eseridir. Kafir gördüğü hiçbir toplulukla empati kuramayanlar suçlama da bulunamazlar. Charlie Hebdo katliamına bile cinayetleri kınamak için değil islamofobiye karşı durmak için gittiğinizi söylediğinizde sizin insani kaygılar değil İslami kaygılarla hareket ettiğiniz görülür. Ya da İsrail'de veya başka bir yerde bir Yahudi sivil öldürüldüğünde karşı çıkamıyorsanız dünya bunun üstü örtülü bir onay olduğunu her zaman görecektir...

  Ders verme sevdası 1 - legendary

  Sürekli Batı demokrasisini ve özgürlüklerini hakir görme, küçümseme veya münferit olaylar üzerinden suçlama gayreti içine giriyoruz. Oysa çoğunlukla bizde sistematik olan sorunlar Batı'da münferit. Yani orada da faşist insanlar çıkıp cinayet işliyor ama devlet tarafından arkalanmıyor. Biz de ise devletin açık veya örtülü desteği, teşviki ile cinayet işlenebiliyor. Mesela Dink cinayeti, Sivas katliamı, Maraş ve Çorum olayları, daha geriye gidersek Trakya olayları, 6-7 Eylül olayları vs... Sonra çıkıp bakın aslında Batılılar böyle, onların demokrasisi, özgürlükler, insan hakları yalan diyebiliyoruz. Bunun için kolayca gerekçeler de üretebiliyoruz. Irak ve Afganistan savaşları en güncel mazeretlerimiz oysa bir şeyi ayırt etmiyoruz veya farkı göremiyoruz. Devletlerin dış politikası çıkarcıdır. Dolayısıyla bir ülkenin demokratik olmasından, özgür ve insan haklarına saygılı olmasından (bir ülkenin önce kendi halkına karşı insani haklar ve değerler bağlamında etik olması beklenir) ne yazık ki bağımsız işler ama burada demokrasinin katalizör görevini unutmayalım, dış politika halk iradesiyle değiştirilebilir bir şeydir. Oysa toplumsal nefret ve kine dayalı şiddet tabandan geldiğinden daha tehlikelidir.