Obama planı bozan adam

Obama planı bozan adam
Obama planı bozan adam

Salihi, Münih zirvesinde, Wilson Center Başkanı Jane Harman ile sohbet etti.

Dışişleri'ne veda eden Clinton, CIA'den ayrılan Petraeus'la Suriyeli asileri eğitme ve silahlandırma planı hazırlamış. Plan Obama'dan dönmüş.

ABD Dışişleri Bakanlığı koltuğunu John Kerry’e devreden Hillary Clinton ile dönemin CIA Başkanı David Petraeus’ın geçen yaz Suriye’deki isyancıların eğitilmesi ve silahlandırılmasını öngören bir plan hazırladığı ancak planın Beyaz Saray’da kabul görmediği ortaya çıktı.
Başkan Barack Obama’nın Suriye’ye askeri müdahalenin ‘bu ülkedeki krizi çözüme kavuşturmaya yardımcı mı olacağı yoksa işleri daha mı kötü hale getireceği sorusuyla uğraştığını’ açıklamasının ardından New York Times, Washignton’ın Suriye konusundaki açmazına ışık tutan bir haber yayımladı. Amerikalı yetkililere göre, Beyaz Saray, Clinton ve Petraeus’un hazırladığı planı ABD’nin Suriye’deki çatışmanın içine çekileceği ve silahların yanlış ellere geçebileceği endişesiyle reddetti. Planda isyancıların denetlenmesi ve komşu ülkelerin desteğiyle savaşan gruplara silah sağlanması öngörülüyordu.Yönetimden bazı yetkililer kasımdaki seçimin ardından konunun yeniden gündeme gelmesini umuyordu. Ancak Petraeus’ın evlilik dışı bir ilişkisinin ortaya çıkması, Clinton’ın da sağlık sorunları nedeniyle işinden uzak kalması yüzünden plan canlandırılamadı. Clinton gazeteye özel röportajında ABD’nin isyancıların silahlandırılmasındaki rolüyle ilgili sorulara yanıt vermedi. Savunma Bakanlığı koltuğunu bırakmaya hazırlanan Leon Panetta’nın da Clinton-Petraeus planına sıcak baktığı belirtildi.

Esad: İsrail’i yanıt verebiliriz
Bu arada Suriye lideri Beşşar Esad, İsrail’in Şam yakınlarında araştırma tesisini vurmasıyla ilgili “Her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek ve saldırılara karşılık verebilecek güçteyiz” mesajı verdi. İran Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri Said Celili ile görüşen Esad, ‘saldırının Suriye’nin istikrarsızlaştırılması çabalarında İsrail’in rolünü ortaya koyduğunu’ savundu.

İran da muhaliflerle görüşmeden memnun


Suriye temaslarına sahne olan Münih’teki güvenlik zirvesinde Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Muaz el Hatib ile ilk kez görüşen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, görüşmenin siyasi çözüm sürecine katkıda bulunabileceğini söyledi. Salihi, Hatib’in Esad yönetimiyle görüşebileceklerine ilişkin sözlerinin barışa yönelik güzel bir adım olduğunu vurguladı. Hatib’le bir araya gelen Lavrov da Suriyeli muhaliflerle daha fazla görüşmek istediklerini belirtti. Müslüman Kardeşler ise Rusya’nın tavrının değişmediğini söyledi.

Netanyahu’nun ilk hedefi İran’ı durdurmak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyanu, Cumhurbaşkanı Şimon Peres’ten yeni hükümeti kurma görevini aldıktan sonra yaptığı açıklamada İran’ı hedef aldı. Netanyahu “İlk olarak Ortadoğu ’da güvenliğimizden emin olmalıyız. Gelecek hükümetin ilk görevi nükleer silah edinmek üzere olan İran’ı durdurmak olacak” dedi. Netanyahu, kurulacak hükümetin barış konusunda kararlı olacağını vurgulayarak, “Ebu Mazen’i (Filistin lideri Mahmud Abbas) müzakere masasına geri çağıracağım’ diye konuştu.