Obama: Putin sıkılmış cocuk gibi görünüyor Lavrov: Yetişkin olalım

Obama: Putin sıkılmış cocuk gibi görünüyor
Lavrov: Yetişkin olalım
Obama: Putin sıkılmış cocuk gibi görünüyor
Lavrov: Yetişkin olalım
Obama 'Rusya ile ilişkileri gözden geçirmelerini gerektiğini' söyleyip Putin'i 'sıkılmış çocuğa' benzetti. Lavrov ise "Yetişkin gibi hareket etmeliyiz" dedi.

Rusya’nın ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) eski analisti Edward Snowden’a geçici sığınma hakkı vermesi ve ardından Başkan Barack Obama’nın eylülde St. Petersburg’da düzenlenecek G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeyi iptal etmesiyle tetiklenen gerginlik sürüyor. Obama, önceki gün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ‘Rusya ile ilişkileri tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini’ söylerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan da Beyaz Saray’a ‘yetişkinler gibi davranın’ şeklinde bir ‘azar’ geldi.

Daha çok şeffaflık sözü verdi

Obama, basın toplantısının başında NSA’in izleme programına yönelik tepkilere yanıt verdi. Obama izleme programlarından vazgeçilemeyeceğini söylerken, ‘suiistimallere karşı önlemleri sıkılaştıracaklarını belirtip ‘daha fazla şeffaflık’ taahhüdünde bulundu. Ulusal güvenlik ve bireysel haklar arasında iyi bir denge kurmanın önemli olduğunu söyleyen Obama, “ABD halkına bu programın kötüye kullanılmasının engellenmesine ilişkin daha fazla güvence verecek adımlar atabileceğimize inanıyorum. Programı gözden geçirip bu yetkinin kullanımına ilişkin daha fazla şeffaflık ve sınırlama getirebiliriz. ABD Başkanı olarak benim için dahi mevcut programlara güvenmek adına yeterli değil. ABD halkının da o programlara güvenmeye ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.
ABD Başkanı, Snowden üzerinden de Rusya’yı eleştirdi. ‘Rusya’nın Soğuk Savaş dönemindeki düşünce şekline geri döndüğünü’ savunan Obama, ‘eski Rusya lideri Dmitri Medvedev döneminde temeli atılan pozitif ivmenin Putin’in iktidara dönüşüyle frene bastığını’ söyleyerek Putin’i açık dille eleştirdi: “Rusya ile ilişkilerimizde SSCB’nin dağılmasından beri her zaman biraz tansiyon vardı. İşbirliğinin yanı sıra yarışma da vardı. Son olay, Suriye ve insan hakları konularının da içinde olduğu bir dizi anlaşmazlıklarımızdan birisi. İkili ilişkilerde şu an bulunduğumuz noktayı daha iyi anlamamız ve gerekirse gözden geçirmemiz için Rusya ile diyaloğa ara vermekte fayda olduğunu düşünüyorum.” Obama, Putin’le ikili görüşmeyi iptal etmesinin tek nedeninin de Snowden olmadığını ifade edip “Burada Rusya’nın insan haklarına bakışıyla Suriye krizinde takındığı tavır da önemli rol oynamıştır” dedi.

‘Snowden vatansever değil’

Obama, tüm bu sözlerine karşın ‘Putin ile ilişkilerinin kötü olduğu’ yorumlarını da reddetti: “Bunları söylerken Putin ile aramızın açıldığını varsaymak da herhalde yanlış olur. Kendisiyle yaptığım birçok temasta aramızda yapıcı görüşmeler olmuştur. Vurgulamak istediğim husus Rusya’nın geriye değil ileriye bakması gereğidir.” Ancak Obama, Rusya lideriyle ilgili ilginç bir benzetme yapmaktan da geri durmadı. Hazirandaki G8 zirvesinde Putin ile ‘uyumsuzlukları’ medyada çok konuşulan Obama, “Basının vücut diline odaklanmaktan hoşlandığını biliyorum. Putin’in öyle bir duruşu var. Sınıfın arka sırasında oturan sıkılmış çocuk gibi görünüyor. Ancak konuşmaya başladığımızda çok üretken oluyoruz” dedi.
Obama, Snowden’ı da ‘ABD güvenliğini tehlikeye atmakla’ suçladı: “CIA sırlarını açığa veren Snowden’ı vatansever birisi saymıyorum. Neden mi? Böyle birisi olsaydı doğru olduğunu düşündüklerini gelir ülkesinde mahkemede savunmayı tercih ederdi. Kaçış ve gizlenmeyi değil.”
Öte yandan Lavrov ise Washington’da ABD’li mevkidaşı John Kerry ile düzenlediği basın toplantısında, Beyaz Saray’ı eleştirdi. Snowden’a geçici sığınma verilmesinin ABD ile ilişkilerde ‘yeni bir Soğuk Savaş dönemi başlamasına neden olmayacağını’ vurgulayan Lavrov, “Yetişkin insanlar gibi hareket etmeliyiz. Biz, böyle hareket ediyoruz. Ve bu davranışımızın karşılık göreceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.