Obama, Romney'yi sosyal medyada ezdi

Obama, Romney'yi sosyal medyada ezdi
Obama, Romney'yi sosyal medyada ezdi

Obama, Virginia Beach teki kampanya etkinliği sırasında Vox Harmonia Görsel ve Gösteri Sanatları Akademisi üyeleriyle kameralara poz verdi.

ABD ’de 6 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi dün televizyonda Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’yle televizyonda 2. kez kozlarını paylaşan Başkan Barack Obama, anketlerde ensesine yapışan rakibini sosyal medyada açık ara geride bıraktı. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde Obama’yı takip edenlerin sayısı Romney’nin hayran sayısının çok üzerinde seyrediyor. İşte rakamlar:
Facebook: Obama’nın resmi sayfasını beğenenlerin sayısı 30.8 milyon. Romney ise 9.3 milyon hayranla çok geride. Obama’nın eşi Michelle Obama’nın sayfasını beğenenlerin sayısı 8.5 milyonla da Romney’ninkine yakın. Ama Obama’nın yardımcısı Joe Biden Cumhuriyetçi rakibi Paul Ryan’ın gerisinde.

Twitter’ın gözdesi

Twitter:
Obama’nın Twitter hesabını 21 milyon kişi takip ediyor. Bu sayıyla dünyada Twitter’da en çok takip edilen 6. kişi. Sadece iki yıldır Twitter’da hesabı bulunan Romney 1.4 milyon takipçiyle dünya sıralamasında 925’inci. Yardımcı adayrı arasında ise Ryan Twitter’da da Biden’ın önünde.
Google: Google’ın sosyal ağında Obama’nın 2.2 milyon, Romney’nin ise sadece 978 bin fanı var.
YouTube: Obama’nın kampanya videoları ve konuşmalarını içeren YouTube sayfasını 240 bine yakın kişi takip ediyor. Şarkıcı Beyonce’un Michelle Obama’yı övdüğü video, Romney’nin eş Ann’e aşkını anlattığı videolardan çok daha popüler. Romney’yi sadece
23.700 kişi izliyor.

Eşlerin fotoğraflarına ilgi

Pinterest:
Son dönemin popüler fotoğraf paylaşım sitesi Pinterest’te Obama’yı köpeğiyle oynarken gösteren fotoğrafların takipçisi çok. Başkan’ın takipçilerinin sayısı 35 bini buluyor. Eşi Ann bile sitede Romney’den daha popüler, Mitt Romney’nin takipçilerinin sayısı 1700, mutfakta yemek yaptığı fotoğraflarla ilgi gören eşininkiler ise 12 binden fazla. Bahçede çalışırken çekilen fotoğraflarını sitede paylaşan Michelle Obama ise 43 binle Barack Obama’dan daha fazla ilgi görüyor.
Instagram: Bir başka fotoğraf paylaşım sitesi olan Instagram’da 1.5 milyon kişinin takip ettiği Obama, rakibinden 30 kat daha popüler.

Bağışlarda da solladı
Federal Seçim Komisyonu’nun verilerine göre Obama’nın kampanyası için topladığı bağışların miktarı da Romney’ninkinin çok üzerinde. Obama’nın kampanyasına yapılan bağışlar  432 milyon doları buldu, Romney’ninki ise 274 milyonda kaldı. Obama kampanyasına bugüne kadar 354 milyon dolar, Romney ise 233 milyon dolar harcadı. (WASHINGTON / HUFFINGTON POST)