Obama Selma yürüyüşünde: Mücadelemiz devam etmeli

Obama Selma yürüyüşünde: Mücadelemiz devam etmeli
Obama Selma yürüyüşünde: Mücadelemiz devam etmeli
ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinde medeni hakların kazanılmasına yönelik mücadelenin devam etmesi gerektiğini belirtti ve 'Kanlı Pazar'dan 50 yıl sonra bile yürüyüşümüz henüz bitmedi. Ama bitişe yakınız' ifadesini kullandı.

RADİKAL -  ABD Başkanı Barack Obama önceki gün Alabama eyaletinin Selma kentinde 1965 yılında yaşanan ve ABD’de “Kanlı Pazar” olarak bilinen siyahların oy kullanma hakkı için yaptığı protesto yürüyüşünün anma etkinliğine katıldı.

Hürriyet 'te yer alan habere göre, yürüyüşün yıl dönümü etkinliğinde ABD’nin ilk siyah başkanı olarak yer alan Obama, olaylarla özdeşleyen Edmund Pettus köprüsünde yaklaşık 40 bin kişiye hitap etti. Etkinliğe 100 civarında Kongre üyesinin yanı sıra ABD’nin eski başkanlarından George W. Bush ve eşi Laura Bush ile 1965’te Selma yürüyüşünü organize eden ve polisler tarafından darp edilmiş olan Kongre üyesi John Lewis de katıldı.

ABD'de polis silahsız siyah genci öldürdü

‘YAPACAK ÇOK ŞEY VAR’

Konuşmasında ülkedeki sivil haklara dönük mücadelenin sürmesi gerektiğini vurgulayan ABD Başkanı Obama, önemli ilerlemelere rağmen fırsat eşitliği noktasında daha yapmaları gereken bir çok şey olduğunu söyledi.

Oy hakkı için 50 yıl önce Alabama eyaletinin Selma kentindeki yürüyüşe yüzlerce siyahi ABD’li katılmıştı. Protestocular, Edmund Pettus köprüsünü geçerken polisin sert müdahalesiyle karşılaşmış ve olaylar “Kanlı Pazar” olarak tarihe geçmişti.

Obama'dan Ferguson yorumu: Bozuk sistem ortaya çıktı