Obama sıkıştı kelle verdi

Obama sıkıştı kelle verdi
Obama sıkıştı kelle verdi
Telekulak, Bingazi'de gerçeği gizleme ve Çay Partisi'ni vergi kıskacına alma gibi skanlarla köşeye sıkışan Obama, IRS Başkanı'nı açığa aldı.

ABD ’de Associated Press’in (AP) 100’e yakın muhabirinin gizlice dinlenmesi, muhafazakâr hareket Çay Partisi üyelerini hedef alan vergi denetimi ve Bingazi’de Amerikan Konsolosluğu’na saldırıyla ilgili gerçeğin gizlenmesi gibi skandallar nedeniyle Cumhuriyetçilerin yetkisini kötüye kullanmak ve ketum davranmakla suçladığı Başkan Barack Obama üzerindeki baskıyı hafifletmeye çalışıyor.
Obama yönetimi, geçen yıl Bingazi’deki saldırıyla ilgili yazışmaları 100 sayfa halinde yayımlarken vergiden muaf olmak isteyen kuruluşlarla birlikte muhafazakârları ek incelemeye alan İç Gelir İdaresi (IRS) Başkanvekili Steve Miller’i kızağa aldırdı. Miller, Hazine Bakanı Jack Lew’un baskısı üzerine istifasını verdi. Hazine Bakanlığı’ndaki toplantının ardından açıklama yapan Obama “Halk sinirlenmekte haklı. Ben de çok kızgınım. Hiçbir kurumda, özellikle de kendisine büyük yetki verilen ve herkesçe bilinen IRS’de böyle şeylere asla müsaade edemem” dedi. Obama, gazetecilerin haber kaynaklarını gizli tutma haklarını güçlendirecek ‘muhabir kalkanı’ tasarısına da destek verdiğini belirtti. Yeni başkanvekilinin kim olacağı henüz açıklanmazken Miller çalışanlara yazdığı mektupta “IRS zor günlerden geçiyor. Halkın güvenini geri kazanmak zorundayız. Yeni bir başkanvekilinin bunu sağlamada faydalı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı Eric Holder ise önceki gün verdiği demeçte İç Gelir İdaresi’nin vatandaşlık haklarını ihlal edip etmediğinin de FBI tarafından inceleneceğini belirtti.

Bingazi sırları döküldü

Beyaz Saray, 11 Eylül ’de Büyükelçi Chris Stevens ile birlikte 5 Amerikalının öldüğü saldırının üstünün örtülmeye çalışıldığına dair suçlamaları savuşturmak için Dışişleri, FBI, CIA ve yönetim arasında yapılan özel yazışmaları ‘sansürleyerek’ yayımladı. 100 sayfa tutan yazışmalar, ABD’nin BM Büyükelçisi Susan Rice’ın saldırıdan 5 gün sonra ABC kanalında konuk olduğu bir programda ‘hangi noktalara değinmesi gerektiğine’ dair bir konuşma taslağı hazırlamak için yapılan e-posta yazışmalarından oluşuyor. ABC’ye göre Rice’ın konuşma metni üzerinde 12 kez düzeltme yapıldı. CIA’in muhtemel bir Kaide saldırısı konusunda önceden uyarıda bulunduğuna dair 5 cümle metinden çıkartıldı. Dışişleri Sözcüsü Victoria Nuland yazdığı bir e-postada “Cumhuriyetçiler bunu koz olarak kullanabilir. Niye onlara bu fırsatı verelim? Endişeliyim...” ifadelerini kullanmış. Yapılan değişikliklerin ardından Nuland bu kez “Bu değişiklikler beni ve kriz yönetimi konusundaki fikirlerimi tatmin etmedi” demiş. Üst düzey bir yetkili de CIA Başkan Yardımcısı Mike Morrell’ın Nuland’ın endişelerini paylaştığını belirtmesi üzerine CIA’in uyarı yaptığıyla ilgili kısımları bizzat kendisi notlardan çıkarmış. Yazışmalarda saldırının ‘Kahire’deki protestolar üzerine aniden’ yapıldığı belirtiliyor. Beyaz Saray sözcüsü ise istihbarat şeflerince hazırlanan taslaklar üzerinde yalnızca biçimsel değişiklikler yaptıklarını savundu.