Obama şovla başladı

Obama şovla başladı
Obama şovla başladı
ABD Başkanı Obama 700 bin kişinin katıldığı gösterişli törenle ikinci dönemine başladı. Başkan Amerikan değerlerine bağlılık çağrısı yaptı.

WASHINGTON -   ABD ’de kasımdaki seçimde ikinci defa başkan seçilen Barack Obama, dün Hollywood galalarını aratmayan bir törenle yemin etti. Beyaz Saray’da önceki gün ailesinin katıldığı sade bir törende ilk yeminini eden Obama, dün ilk olarak eşi Michelle ve kızları Sasha ve Malia ile St. John’s Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı. Daha sonra günlerdir hazırlıkların sürdüğü Kongre binası Capitol önündeki halka açık törende İncil’e basarak ülkeye ve anayasaya bağlılık sözü verdi. Obama, ülkede köleliği sona erdiren eski Başkan Abraham Lincoln’un İncil’inin yanı sıra 21 Ocak’ın ithaf edildiği ünlü siyah hakları lideri Martin Luther King’in İncil’ine el bastı. İncilleri ‘first lady’ Michelle Obama tuttu.

Önceki törenden sönük kaldı
Obama vaatlerini anlatmak yerine halka Amerikan değerleri altında birleşme çağrısı yaptı. Obama Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden silah kontrolü, göçmen reformu ve bütçe gibi ülkeyi bölen konularda birlikte hareket etmelerini istedi. Tören ilk siyah başkan olarak tarihe geçen Obama’nın 4 yıl önce 2 milyona yakın insanın katıldığı ilk yemin töreninin gölgesinde kalsa da yine de büyük coşkuya sahne oldu. Ulusal Meydan’da 700 bini aşkın kişi soğuk havada Obama’nın konuşmasını dinledi. VIP davetiyelerinin 1 milyon dolara varan bağışlar karşılığı verildiği ve biletleri haftalar önce tükenen törende milli marşı şarkıcı Beyonce söyledi. Obama konuşması sonrası limuzin üzerinde Capitol’den Beyaz Saray’a 2.5 kilometrelik yolda kalabalığı selamladı.
Bayram havası
İkinci dönemine gösterişli bir başlangıç yapan Obama için çeşitli elçiliklerde ve devlet kurumlarında partiler düzenlendi. Obama’nın yeni kabinesi de bu hafta şekilleniyor. Bakanlık için aday gösterilen isimler, onay için perşembe gününden itibaren Senato önüne çıkacak. (AP-REUTERS)

Marş Beyonce’tan, şarkılar Kelly Clarkson ve James Taylor’dan

ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama, Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts huzurunda ilk Başkan George Washington’ın 224 yıl önce okuduğu yemini tekrar etti.
Capitol çevresi ve Ulusal Meydan’da zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemleri alındı.
‘First lady’ Michelle Obama, Thom Browne marka ceket
ve elbise ile J.Crew marka ayakkabı ve kemer tercih etti. Obama’nın
14 yaşındaki büyük kızı Malia, J.Crew marka kıyafet, 11 yaşındaki kardeşi Sasha Kate Spade marka bir palto ve elbise giydi.
Kamuya açık tören normalde 20 Ocak’ta düzenleniyor, ancak bu yıl 20 Ocak’ın pazara gelmesi nedeniyle tören bir gün sonra düzenlendi.
Törene oyuncu Eva Longoria, Beyonce’un rap şarkıcısı
eşi Jay Z, şarkıcı John Mayer,
Bill-Hillary Clinton çifti ve Obama’nın seçimdeki rakibi Mitt Romney de katıldı.
Obama’nın konuşması öncesi Brooklyn Tabernacle Korosu sahneye çıktı. Kelly Clarkson ve James Taylor da Obama için söyledi.
Obama’dan önce konuşan aktivist Myrlie Evers-Williams, ilk defa bir siyah başkan seçilmesinin dünyayı daha mükemmel bir yer olmaya yaklaştırdığını söyledi.