Obama: Suriye'ye müdahale kararını Kongre verecek

Obama: Suriye'ye müdahale kararını Kongre verecek
Obama: Suriye'ye müdahale kararını Kongre verecek
ABD Başkanı Obama Suriye'ye yönelik askeri operasyon için, "Askeri kapasitemiz bunun için yeterli. Yarın, önümüzdeki hafta ya da 1 ay sonra bu müdahaleyi yapabiliriz. Suriye'ye müdahale edeceğiz" dedi.

Radikal.com.tr - ABD Başkanı Barack Obama Suriye'ye yönelik askeri operasyon için, "Askeri kapasitemiz bunun için yeterli. Yarın, önümüzdeki hafta ya da 1 ay sonra bu müdahaleyi yapabiliriz" dedi.

Beyaz Saray'daki 'Gül Bahçesi'nde Suriye'ye ilişkin krizle ilgili bir açıklama yapan ABD Başkanı Obama, Suriye'ye bir askeri operasyon olacağını ama kara harekatı olmayacağını söyledi. Obama'nın sözleri arasında en dikkat çekici olanı, askeri müdahalenin 'zamanı ve kapsamı'nı Kongre'deki oylamanın belirleyeceğini söylemesi oldu...

Obama, Amerikan ordusunun Suriye'yi her an vurmaya hazır olduğunu belirterek, müdahale için öncelikle ABD Kongresi'nden onay isteyeceğini söyledi. ABD Kongresi'nin 9 Eylül'de toplanması bekleniyor.

Obama'nın konuşmasından satır başları şöyle:

"Suriye'de 21. yüzyılın en ağır kimyasal silah saldırılarından biri gerçekleştirildi ve bunu tüm dünya açıkça gördü. Hastaneler kadınların ve çocukların, sivil insanların ölüleriyle doluydu. Yüzlerce çocuk kendi hükümetleri tarafından zehirli gazla öldürüldü.

Bu saldırı bizim güvenliğimize karşı da açık bir tehdit oluşturmaktadır. Bölgedeki müttefiklerimiz Türkiye , Ürdün ve İsrail için büyük tehdit oluşturmaktadır. Kendi insanlarına zarar veriyorlar, dünya bu saldırıya karşı durmalıdır.

Şuna karar verdim: ABD, Suriye hedeflerine karşı operasyon başlatmalıdır. Ama Amerikan askerleri Suriye’ye ayak basmamalıdır. Bir kara operasyonu yapmayacağız.

Kimyasal saldırıyı Esad rejiminin gerçekleştirdiğinden eminiz ve buna benzer saldırıların tekrarlanmaması için gereken adımları atmalıyız.

Suriye’ye yönelik askeri operasyonu dilediğimiz zaman gerçekleştirebiliriz. Bunun için yeterli kapasitemiz var. Müdahaleyi yarın yapabiliriz, önümüzdeki hafta yapabiliriz, 1 ay sonra da yapabiliriz. Ben müdahale emrini vermeye hazırım ama son kararımı henüz vermedim. Burada önemli olan bizim ulusal çıkarlarımızdır, ulusal güvenliğimizdir.

Önümüzde bir takım seçenekler var. ABD yurttaşları için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu nedenle ikinci bir karar daha verdim. Askeri operasyon için ABD halkının temsilcilerine, danışacağım. Bir askeri operasyon olup olmaması konusunu Kongre'de tartışmaya açacağım.

Önümüzdeki günlerde herkes kendi sesini duyurabilecek. Kongre liderleriyle konuştum ve önümüzdeki günlerde yani Kongre tatilden döndükten sonra bir oylama yapılacak. Her üyeye Suriye'de olanları anlaması için bilgi sunulacak. ABD'nin ulusal çıkarlarına yönelik bilgi verilecek. Ben oylamadan yanayım.

Bizim Birleşmiş Milletler ekiplerini beklememize gerek yok. BM Güvenlik Konseyi şu ana kadar Suriye rejiminin suçlu olduğunu kabul etmedi. Bu nedenle operasyon kararını Kongre'de almalıyız. İnandığım bir şey daha var. Bu askeri operasyonu gerçekleştirmeye yetkim var. Hiç kimsenin onayına ihtiyacım yok ama kararım Kongre'den çıkmasının daha etkili olacağını düşünüyorum.

Senatörlerin büyük çoğunluğu da demokrasiye başvurmamız gerektiğini düşünüyor. Sınırlı bir operasyon da olsa Kongre'ye danışılmalı, Kongre'nin fikri çok önemli. Biz, uygun bir karar vereceksek bu yasadışı duruma karşılık vereceksek, hiçbir şey yapmadan duramayız.

Şimdi mesele şu; dünyaya nasıl bir mesaj vereceğiz? Bir diktatör yüzlerce çocuğu öldürüyorsa bu karşılıksız kalabilir mi? Bu saldırıya duyarsız kalırsak gelecekte ne söyleyeceğiz? Nükleer silah kullanmak isteyen olursa onlara ne cevap vereceğiz. Değerlerimizi ve uluslararası anlaşmaları korumamız gerekiyor.

Müttefiklerimiz bizi destekliyor fakat uluslararası toplumun da bize destek olması gerekiyor. Şunu ABD halkına açıkça söylemek istiyorum. Hepimiz savaştan yorulduk. Biz orada bir başkasının savaşında kendi ordumuzu kullanmayacağız yalnızca Esad rejimine bir baskı uygulamak istiyoruz.

Biz Şam'daki saldırıya gözümüzü kapatamayız. Uluslararası normları uygulamalıyız. Ulusumuz sorumluluklarını çok iyi taşımaktadır. Kongre üyeleri bunu düşünmeli ve politikamız doğrultusunda bir karar vermeli. Bu bizim kim olduğumuzla alakalı."
İngiliz Parlamentosu Suriye'ye müdahaleye 'hayır' dedi


Putin: ABD'nin kimyasal iddiaları saçmalık


Fransa ve ABD başbaşa kaldı


Cameron: Obama'dan özür dilemek zorunda değilim