Obama: Türkiye PKK'ya değil, IŞİD'e odaklanmalı

Obama: Türkiye PKK'ya değil, IŞİD'e odaklanmalı
Obama: Türkiye PKK'ya değil, IŞİD'e odaklanmalı
ABD Başkanı Barack Obama, gazetecilerle sohbetinde Türkiye'ye yönelik önemli değerlendirmelerde bulunduğu ortaya çıktı. Huffington Post'ta yer alan habere göre, Obama kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda odaklandığı hedefin PKK değil IŞİD olması gerek" dedi.

RADİKAL-  Türkiye 'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarına ilişkin ABD Başkanı Barack Obama'nın önemli değerlendirmelerde bulunduğu ortaya çıktı. CNN Türk'ün Amerikan Huffington Post'a dayandırdığı habere göre, geçen çarşamba günü bazı gazetecilerle yaptığı sohbette Obama, Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarda odaklandığı hedefin PKK değil IŞİD olması gerektiğini ifade etti.

'EN BÜYÜK SORUN SINIRDAN GEÇİŞLER'

Huffington Post muhabirinin, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın IŞİD saldırılarını PKK'ya operasyon düzenlemek için kullanmasından endişe duyup duymadığını' sorması üzerine Obama, şu ifadeleri kullandı:
Türkiye ile IŞİD'in bölgedeki en büyük tehdit olduğu konusunda görüştük. Türklerin PKK saldırılarına karşı da kendini savunma hakkı meşru. Ancak Türkiye ile çözülmesi gereken en büyük sorun Türkiye sınırlarından yabancı savaşçıların IŞİD'e katılması.

ABD Başkanı tüm çalışmaların bu yönde olduğunu ifade etti. Huffington Post'ta yer alan haberde Obama ile görüşmenin Beyaz Saray'da 10 muhabirin katılımıyla gerçekleştirildiği bilgisi verildi.