Obama: Türkiye'nin kendini savunma hakkını destekliyoruz

Obama: Türkiye'nin kendini savunma hakkını destekliyoruz
Obama: Türkiye'nin kendini savunma hakkını destekliyoruz
ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmede düşürülen Rus uçağıyla ilgili, 'Türkiye'nin kendini savunma hakkını destekliyoruz' dedi.

RADİKAL - Fransa’da gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılmak üzere Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Erdoğan ve Obama'nın başkanlık ettiği heyetler arası görüşmenin ardından iki lider masadan açıklama yaptı. 

Reuters’ın haberine göre, Obama görüşme sonrası, “Savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya’nın nasıl bir arada çalışabileceğini ele aldık” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Obama, "Türkiye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz" diye konuştu ve "Haklısınız, Putin'e de söyledim, gerilimi artırmanın faydası yok. Bu konuda birlikte çalışalım" dedi. 

Anadolu Ajansı'na göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Türkiye Rusya arasındaki gelişmelerin değerlendirmesini yaptık. Buradaki derdimiz, bu işin diplomatik başlıklar, söylem içerisinde nasıl neticeye kavuşturulmasıdır. Zira bölgedeki gerilimler, bizleri de üzmektedir" dedi.

ABD'nin Paris'teki OECD Daimi Temsilciliğinde yapılan basına kapalı görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Ahmet Yıldız da katıldı.