Obama ve Castro'dan tarihi el sıkışması

Obama ve Castro'dan tarihi el sıkışması
Obama ve Castro'dan tarihi el sıkışması
ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Amerika Devletleri Zirvesi'nde meraklı bakışlar eşliğinde el sıkıştı.

RADİKAL -  ABD Başkanı Barack Obama ile Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Amerika Devletleri Zirvesi'nde el sıkıştı. Çarşamba günü de telefonda görüştüğü açıklanan iki liderin el sıkışması, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bölge ülke liderlerinin meraklı bakışları arasında gerçekleşti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Panama'da düzenlenen Amerika Devletleri Zirvesi'ne katılan iki devlet başkanı, 33 liderle birlikte aynı masaya oturdu. Obama ve Castro en son 2013 yılında Güney Afrika lideri Nelson Mandela'nın cenaze töreninde el sıkışmıştı.

Castro, 14 ay sonra halk içine çıktı

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ BEKLENİYOR

Obama ile Castro'nun bugün de bir araya gelmesi bekleniyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, iki liderin bugün bir araya gelmesini beklediklerini söyleyerek "Resmi görüşme olmayacak ama zirvede bir araya gelip görüş alışverişinde bulunacaklarını umuyoruz" dedi.

İki ülke liderleri arasındaki son resmi görüşme de 1958 yılında Panama’da olmuştu.

Küba ve ABD arasında 56 yıl sonra tarihi görüşme

Öte yandan, dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, 57 yıllık bir aradan sonra iki ülke arasında ilk üst düzey buluşmayı gerçekleştirdi.

Küba ile ABD ilişkilerinin kronolojisi

Geçen yıl Aralık ayında ABD ile Küba, diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı almıştı. 

Küba 'terör listesinden' çıkarılıyor mu?

Küba'yla ABD arasında 15 yıl sonra ilk kez doğrudan telefon hattı kuruldu