'Obama yaralandı' tweeti ABD'yi karıştırdı

'Obama yaralandı' tweeti ABD'yi karıştırdı
'Obama yaralandı' tweeti ABD'yi karıştırdı
Associated Press haber ajansının twitter hesabını hackleyen korsanların attığı sahte tweet, ABD'yi karıştırırken dünyada da yankı buldu.

Uluslararası haber ajansı Associated Press'in (AP) Twitter hesabından dün atılan bir tweet ABD ’yi karıştırdı. Beyaz Saray’da 2 patlamanın meydana geldiğinin ve ABD Başkanı Obama’nın yaralandığının duyurulduğu kısa haber ülkede büyük panik yaratırken Dow Jones Sanayi Endeksi'nin de 150 puan düşmesine neden oldu.

Ancak olayın bir korsanlık olduğu kısa bir süre sonra ortaya çıktı. AP Sözcüsü Paul Colford, Twitter hesaplarının bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradığını belirterek, gönderilen son dakika haberinin doğru olmadığını açıkladı.

AP muhabirlerinden Mike Baker ise önce bazı çalışanların şifrelerinin çalındığını, daha sonra haber ajansının Twitter hesabının saldırıya uğradığını söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklamada Beyaz Saray’dan geldi. Patlama haberlerini yalanlayan Beyaz Saray sözcüsü, Twitter'da yer alan haberin gerçek olmadığını duyurdu.

Haberin yalanlanmasının ardından Dow Jones Sanayi Endeksi, yeniden yükseldi.

AP, olayın ardından Twitter hesabını askıya aldı. AP, hesapların bilgisayar korsanlarının eline nasıl geçtiğini bulmak için Twitter yöneticileriyle işbirliği yapıyor. (ajanslar)