Obama yine 'Meds Yeghern' dedi

Obama yine 'Meds Yeghern' dedi
Obama yine 'Meds Yeghern' dedi
ABD Başkanı Barack Obama bu yıl da geçen yıl olduğu gibi "soykırım" kelimesini kullanmaktan kaçınarak 1915 olaylarını "Büyük Felaket" olarak tanımladı. Ancak Başkan açıklamasında ilk kez" 1915 olaylarında Ermenileri kurtaran Türkler"den bahsetti

ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan başkanlık açıklamasında, 1915 olayları için geçen yıl olduğu gibi Türkçe'ye "büyük felaket" olarak çevrilen Ermenice "Meds Yeghern" sözünü kullandı. Açıklamada, bu olayın tarihin en büyük felaketlerinden biri olduğu ifade edildi. Açıklamada "Meds Yeghern Ermeni halkının tarihindeki en büyük felaketlerden biridir ve aynı büyük hataların tekrarlanmaması için ölenlerin anılarını akılda tutmalıyız" denildi.

Bu yılki açıklamanın en dikkat çeken tarafı ilk kez "1915 olaylarında Ermenileri kurtaran Türkleri selamlıyorum" ifadesi oldu. Açıklamada, "1915 yılında Ermenileri kurtaran Türkleri selamlıyorum ve tarihin bu acı dolu dönemiyle ilgili hem Türklerle Ermeniler arasındaki hem de Türkiye'nin içindeki diyalogdan cesaret alıyorum" ifadelerine yer verildi.

Obama konuşmasında, "Türkler ve Ermeniler arasındaki diyalog cesaret verici" ifadesini de kullanırken, normalleşmeye atıfta bulunmadı.  ABD Başkanı Obama'nın "soykırım" ifadesini kullanmaması Türkiye'nin beklentisi dahilindeydi. Zira Beyaz Saray, protokollerin tıkanmasında Türkiye'yi sorumlu tutuyordu. Ancak geçen hafta Erivan'dan yapılan protokolleri dondurma adımıyla, Türkiye'nin sürece sadık olduğu Beyaz Saray tarafından anlaşıldı. Bu açıklamayla, Beyaz Saray protokol sürecine verdiği desteğini göstermiş oldu.

'SOYKIRIMIN TARİFİNİ VERDİ'
CNN Türk Diplomasi Danışmanı Yalım Eralp: "ABD Başkanı Obama şaşırtmadı. Geçen yıldan farklı olarak 'Ermenileri kurtaran Türkler'den bahsetti. Ama aslında 'soykırım' demeden soykırımı tarif etti; bu olayın 'canlı tutulması' gerektiğini vurguladı. Sarkisyan Rus basınına verdiği demeçte, 'Biz bu protokolle soykırımı değil neticelerini tartışacağız' açıklamasını yaptı, ama bu protokole aykırıdır. Çünkü protokolde böyle bir ifade yoktur. Obama'nın açıklamadan ziyade normalleşme sürecinin seyrini protokoller belirleyecektir. Ancak şu anki durum, protokollerin onaylanması sürecinin ciddi zorlukla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Süreç adeta imkansız hale gelmiştir." (cnntürk)