Obama: Yunanistan Euro bölgesinde kalmalı

Obama: Yunanistan Euro bölgesinde kalmalı
Obama: Yunanistan Euro bölgesinde kalmalı
ABD Başkanı Obama'dan, IMF'ye olan 1.6 milyar dolarlık borcunu ödeyemeyen Yunanistan'la ilgili açıklaması geldi. Obama, "Biz, Yunan hükümeti ve Avrupalı ortaklarımızı müzakereleri sürdürmeleri ve bir çözüm yolu bulmaları için desteklemekteyiz" dedi.

RADİKAL-  ABD Başkanı Barack Obama, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalması için bir yol bulunması gerektiğini belirterek, "Biz, Yunan hükümeti ve Avrupalı ortaklarımızı müzakereleri sürdürmeleri ve bir çözüm yolu bulmaları için desteklemekteyiz" dedi.

Obama, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında gazetecilerin Yunanistan'a ilişkin sorularını
yanıtladı.

'TEMEL OLARAK AVRUPA 'YI İLGİLENDİRİYOR'

Yunanistan'daki finansal krizin 2009-2010 yıllarından bu yana sürdüğüne dikkati çeken Obama, "Burada gerçekten çok zor ekonomik zamanlar geçiren ve Avro Bölgesi'nde kalmak için bir yol bulması gereken bir ülke var. Biz, Yunan hükümeti ve Avrupalı ortaklarımızı müzakereleri sürdürmeleri ve bir çözüm yolu bulmaları için desteklemekteyiz" diye konuştu.

Obama, Yunanistan'ın içinde olduğu durumun temel olarak Avrupa'yı ilgilendirdiğini ve Amerikalılar için kayda değer bir şok riski teşkil etmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

Bunun (Yunanistan'daki kriz) Amerikalılar için büyük bir şok yaratabileceğine inanmıyoruz. Ancak Yunanlılar için çok sancılı olduğu açık ve
Avrupa'nın büyüme oranlarını önemli derecede etkileyebilir. Eğer Avrupa gerektiği gibi büyümezse, bu bizi de Brezilya'yı da etkiler. Avrupa ülkeleri belli başlı ihracat piyasaları ve bu tüm dünya ekonomisini kötü etkileyebilir.

'PİYASALAR TEMERRÜT RİSKİNİ FİYATLADI'

Bununla birlikte, ABD'nin beklenmedik bir duruma karşı hazırlanmasının önemine işaret eden Obama, finansal piyasalarda oluşabilecek dalgalanmalara karşı Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'yla işbirliği içinde olduklarını bildirdi. Obama, konuya ilişkin sözlerini piyasaların Yunanistan'ın temerrüt riskini uygun bir şekilde fiyatladığı görüşüyle tamamladı.

Dün neredeyse tüm dünya borsaları düşüşle kapanırken, New York borsası son 1 yılın en kötü performansını göstermişti. 

ROUSSEFF: OBAMA'YA İNANIYORUM

Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı eski çalışanlarından Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerde, ABD'nin kendisini dinlediğine dair bilgilerin bulunması üzerine daha önceki ziyareti iptal eden Rousseff'e, bu konunun iki ülke arasında hala sorun olup olmadığı soruldu.


Rousseff, "O zamandan bu yana bir şeyler değişti. Obama ve ABD yönetimi birçok defa artık dost ülkelere yönelik bir tür casusluk faaliyetlerinin yapılmadığını söyledi. Ben de Obama'ya inanıyorum. Bugün şartların çok daha farklı hale geldiğinden eminim" dedi.

(AA)