Obama'dan Arakan'a destek

Obama'dan Arakan'a destek
Obama'dan Arakan'a destek
Yeniden seçilmesinin ardından ilk yurt dışı turunu Güneydoğu Asya'ya düzenlyen ABD Başkanı Barack Obama, Tayland'ın ardından gittiği Myanmar'da son dönemde artan şiddete maruz kalan Arakan Müslümanlarına destek verdi.

 Myanmar’ı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Barack Obama, Yangon Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada “Masum insanlara yönelik şiddetin hiçbir bahanesi olamaz. Ulusal uzlaşma zaman alacak ama insanlık ve ülkenin geleceği için düşmanlık ve şiddetin durdurulması gerek. Onların da sizin gibi, benim gibi saygınlığı var” dedi. Yıllardır büyük baskı altında yaşayan Arakanlarla Budistler arasında haziranda patlak veren çatışmalarda 180 kişi ölmüş ve 110 bini aşkın kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

DEMOKRASİ ÇAĞRISI Yıllarca cuntayla yönetilen Myanmar’da son dönemde yaşanan demokratik değişime desteğini ilan eden, ancak reformları sürdürme çağrısı yapan Obama, ABD’nin Myanmar halkıyla birlikte olduğunu belirterek “Siz bize umut verdiniz” dedi. Ziyaretin yeni bir başlangıç olduğunu söyleyen Obama, “Myanmar’ın demokrasi konusunda eksikliklerinin olduğunu kabul ediyoruz. Yeni sivil hükümet demokrasiyi geliştirmeli ve gözden geçirmeli. ABD, bu çabalarında Myanmar hükümetini ve halkını destekliyor” diye konuştu. Obama dün reformcu Devlet Başkanı Thein Sein ve Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Çii ile de bir araya geldi. Obama’yı yaklaşık 20 yıl ev hapsinde tutulduğu evinde ağırlayan Suu Kyi, reformların başarısı konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Obama ve Dışişleri Baknaı Hillary Clinton, ülkenin en önemli dini merkezlerinden Şivegadon Pagodası’nda düzenlenen bir ayine de katıldı. Çok sayıda Myanmarlı Obama’yı görebilmek için ellerinde ABD bayraklarıyla sokağa dökülürken, birçok işyeri de kapalı kaldı.
Myanmar’da 50 yıllık cunta yönetimi sonrası 2010 seçimlerinde ilk sivil hükümet kurulmuşu. Demokratik değişimi destekleyen ABD kısa bir süre önce üllkeye yönelik bazı yaptırımları kaldırmış ve Yangon’a büyükelçi atamıştı. Yangon yönetimi de geçen hafta 500’ü aşkın mahkumu serbest bırakmıştı. Bazı insan hakları örgütleri ise Obama’yı ziyaret konusunda aceleci davranmakla eleştiriyor.
Obama 6 saatlik Myanmar gezisi sonrası turunun son durağı olan Kamboçya’ya gitti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın ülkedeki insan hakları ihlallerinden duyduğu endişeyi paylaşacağı belirtildi. {YANGON/REUTERS}