Obama'dan darbecilere: Bu işi fazla uzatmayın

Obama'dan darbecilere: Bu işi fazla uzatmayın
Obama'dan darbecilere: Bu işi fazla uzatmayın
ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'daki darbecilere iktidarda fazla kalmamalarını ve keyfi tutuklamalar yapmamalarını tavsiye etti. Obama açıklamasında 'darbe' kelimesini de kullanmadı.

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da ordusunun yönetime el koymasıyla ilgili olarak, "Mısır ordusunu, kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye ve Mursi ve destekçilerine yönelik keyif tututlamalandan kaçınmaya çağırıyorum" dedi.

Obama, ekibiyle gün boyu süren toplantılarının ardından yazılı açıklama yaptı. Mısır'da ordunun Cumhurbaşkanı Mursi'yi iktardan indirme ve Mısır anayasasını askıya alma kararından "derin endişe duyduklarını" belirten Obama, "Mısır ordusunu kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye ve Mursi ve destekçilerine yönelik keyif tututlamalardan kaçınmaya çağırıyorum" ifadesini kullandı.

Fehim Taştekin yazdı. "Mısır, Nasır'a selam durdu "


ABD Başkanı Obama, Mısır'daki gelişmeler ışığında, ilgili bakanlıklara ve kuruluşlara, ABD'nin Mısır'a yönelik yardımları açısından ABD yasaları altındaki etkileri gözden geçirme emri talimatı verdiğini kaydetti. Obama, açıklamasında doğrudan "darbe" kelimesini kullanmadı.

Obama, açıklamada, "Mısır Devrimi'nden bu yana söylediğim gibi, ABD, şiddete muhalefet etme, evrensel insan haklarının korunması ve halkın meşru isteklerini karşılayan reformlar dahil bir dizi ana prensibi desteklemektedir" ifadesini kullandı.

ABD'nin, belirli bireyler ya da siyasi partileri desteklemediğini ancak demokratik sürece ve hukukun üstünlüğüne bağlı olduğunu vurgulayan Obama, açıklamasına şöyle devam etti:

"Mısır'da şu anki karışıklığın başlamasından bu yana, tüm taraflara, Mısır halkının meşru şikayetlerini, demokratik sürece bağlı kalarak ve şiddete ya da güç kullanımına başvurmadan ele almak için birlikte çalışmaları yönünde çağrılarda bulunduk. ABD, Mısır'daki çok akışkan durumu takip ediyor ve Mısır'ın geleceğinin nihayetinde sadece Mısır halkı tarafından belirlenebileceğine inanıyoruz. Ancak yine de Mısır Silahlı Güçleri'nin Cumhurbaşkanı Mursi'yi uzaklaştırma ve Mısır anayasasını askıya alma kararından derin endişe duyuyoruz. Şimdi Mısır ordusunu, kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye ve Mursi ve destekçilerine yönelik keyif tutuklamalardan kaçınmaya çağırıyorum. Bugünkü gelişmeler ışığında, ilgili bakanlıklara ve kuruluşlara, Mısır devletine yardımlarımız açısından ABD yasaları altındaki etkileri gözden geçirmeleri için talimat verdim."

AK Parti'den Mısır tepkisi


ABD olarak, Mısır'da kalıcı istikrar için en iyi temelin, laik ve dindar, sivil ve asker, tüm tarafların ve tüm siyasi partilerin katılımının olduğu demokratik siyasi sistem olduğuna inanmaya devam ettiklerini belirten Obama, şunları kaydetti:

"Bu belirsiz dönem boyunca, ordunun, barışçıl toplanma hakkı, yargı süreci ve sivil mahkemelerde özgür ve adil yarıgılanma hakkı dahil, Mısırlı kadın ve erkeklerin haklarının korunmasını sağlamasını bekliyoruz. Dahası, herhangi bir siyasi sürecin amacı, çoğunluk ve azınlık, tüm insanların haklarına saygı duyan, demokrasinin dayandığı denge ve kontrol mekanizmasını kurumsallaştıran ve insanların çıkarlarını, parti ve gruplarınkinin üzerine koyan bir hükümet şeklinde olmalı. Bugünkü gelişmeleri memnuniyetle karşılayan ve Devlet Başkanı Muhammed Mursi'yi destekleyenler dahil, barışçıl şekilde gösteri yapan herkesin sesi duyulmalı. Aradaki zamanda, tüm tarafları şiddetten kaçınmaya ve Mısır demokrasisinin kalıcı restorasyonunu sağlamak için bir araya gelmeye çağırıyorum".

Kamer Genç Meclis kürsüsünden darbeyi savundu


Demokrasiye dönüşümün hiçbir zaman zorluklar olmadan gerçekleşmediğini ifade eden Obama, ancak günün sonunda insanların arzularının geçerli olması gerektiğini bildirdi. Obama, "Sıradan Mısır halkının aradığı ve hak ettiği, dürüst, yetenekli ve temsiliyetçi bir hükümet. ABD ile Mısır arasında köklü ortaklık, ortak çıkar ve değerlere dayanmaktadır ve Mısır halkı ile Mısır'ın demokrasiye yönelik dönüşümünü sağlama noktasında birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı. (aa)