Obama'dan Erdoğan'a Suruç ve Ceylanpınar taziyesi

Obama'dan Erdoğan'a Suruç ve Ceylanpınar taziyesi
Obama'dan Erdoğan'a Suruç ve Ceylanpınar taziyesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yazılı bir açıklama yapıldı.

RADİKAL- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İki lider görüşmede, DAEŞ'e karşı mücadelede halen devam eden işbirliğinin güçlendirilmesini, Irak'ta güven ve istikrarı sağlamaya, Suriye'deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulmaya yönelik ortak çabaları ele almışlardır. 

20 Temmuz'da Suruç'taki terör saldırısını, ayrıca PKK tarafından üstlenilen terör saldırılarında bir asker ve iki polisin öldürülmesini kınayan Başkan Obama, hayatlarını kaybedenlerin ailelerine Amerikan halkı adına taziyelerini iletmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suruç ve Ceylanpınar açıklaması


SINIR GÜVENLİĞİNDE İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ve ABD olarak terörün her türüne karşı olduklarını vurguladıkları belirtilen açıklama şöyle devam etti

İki lider, yabancı savaşçıların geçişlerinin engellenmesine ve Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliğin sağlanmasına yönelik işbirliğini artırma çabalarını da görüşmüşlerdir. Başkan Obama Türkiye'nin ulusal güvenliğine ABD olarak büyük önem verdiklerini teyit etmiştir. İki lider mezkur meseleler ve diğer bölgesel konularda yakın çalışma içerisinde olmayı sürdüreceklerini vurgulamışlardır.