Obama'dan göçmenlik reformu açıklaması

Obama'dan göçmenlik reformu açıklaması
Obama'dan göçmenlik reformu açıklaması
ABD Başkanı Barack Obama, seçim döneminde söz verdiği gibi, başkanlığının ikinci döneminin hemen başında ülkedeki göçmenlik sorununu tartışmaya açmaya hazırlanıyor

WASHINGTON - Obama'nın, Nevada eyaletinin Las Vegas kentinde, başkanlığının ikinci döneminde ilk kez göçmenlikle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunması bekleniyor. Beyaz Saray da Obama'nın toplantısından önce, konuşmasından küçük bir bölüm yayımladı.

Buna göre, Kongre'nin ABD 'deki 11 milyon kayıtsız göçmen sorununu çözmek için kapsamlı bir yaklaşım yönünde harekete geçmesi gerektiğini belirten Obama, “İyi haber , uzun yıllardan sonra ilk defa Demokrat ve Cumhuriyetçilerin bu problemi birlikte çözmeye hazır olması. İki partinin üyeleri çözüm bulmak için aktif bir şekilde çalışıyor” diyecek.

‘GÖRÜNEN O Kİ, BU SORUNU BİR AN ÖNCE HALLETMEK İÇİN İÇTEN BİR İSTEK VAR’

Obama, dün Senato'da iki partili bir grubun kapsamlı bir göçmenlik reformu için ilkelerini açıkladığını hatırlatarak, bu ilkelerin kendisinin ortaya koyduğu ve son 4 yıldır savunduğu ilkelere çok yakın olduğunu dile getirecek.


Obama, “Görünen o ki, bu sorunu bir an önce halletmek için içten bir istek var ve bu cesaret verici” ifadelerini kullanacak.

Birçok yasa dışı göçün olduğu ABD'de, kayıt dışı göçmenlik konusu ciddi sorun oluşturuyor. Bu sorun özellikle, sayıları giderek artan ve ülkede ciddi bir nüfus oluşturan Latinleri ilgilendiriyor.

KAPSAMLI GÖÇMENLİK REFORMU İÇİN İKİNCİ DÖNEMİNE İŞARET ETMİŞTİ

Obama, seçimlerden kısa bir önce ABD'ye küçük yaşta gelerek burada büyümüş kayıt dışı çocukların sınır dışı edilmesini önleyen bir paketi imzalamıştı. Kapsamlı göçmenlik reformunu başkanlığının ikinci döneminde geçirme sözü veren Obama'nın seçimleri kazanmasında da Latinlerin önemli bir rolü olmuştu.

Kapsamlı göçmenlik reformuna karşı çıkan Cumhuriyetçi Parti ise artık ABD nüfusunun değişen yapısı ve seçimleri Latinlerin desteği olmadan kazanabilme ihtimalinin giderek zayıflaması nedeniyle, artık bu sorunu çözmede işbirliği sinyalleri veriyor.

Bu nedenle, Obama'nın ikinci döneminde göçmenlik reformunun, önümüzdeki günlerden itibaren sıcak tartışma konularından biri olması bekleniyor.(aa)