Obama'dan hesap soruluyor

Obama'dan  hesap soruluyor
Obama'dan  hesap soruluyor

ABD istihbaratının küresel çapta telefon- internet trafiğini izlediğini ortaya çıkaran ‘köstebek’ Edward Snowden’ın nerede olduğu bilinmezliğini korurken, ‘Büyük Birader’ öfkesinin odağındaki Başkan Barack Obama’dan ‘hesap vermesi’ isteniyor. Hükümet ve istihbarat yetkilileri de ‘imaj operasyonu’ için harekete geçti. Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) Başkanı Keith Alexander Senato İstihbarat Komitesi’ndeki oturumda senatörlerce sorgulandı. Basın “Bu gelecekteki pek çok rahatsız oturumun ilkiydi” yorumu yaptı. Senatör Saxby Chambliss “Alexander bile şaşkındı. Taşeron şirket çalışanlarının istihdamından kaygılarını dile getirdi” derken, Başkan Dianne Feinstein “Hükümet işini, istihbaratı koruma yemini eden resmi yetkililer yapmalı” diye konuştu. FBI, Adalet Bakanlığı ve diğer istihbarat ajanslarından yetkililer de Temsilciler Meclisi’ne brifing verdi. Yetkililer, izlemenin halkı korumak için gerekli olduğunu savunsa da üyeleri ikna edemedi. Brad Sherman “Ben dahil birçok üye, izlemelerin kapsamından habersiziz” derken, Ron Wyden “Halkın, temsilcilerinin sorduğu sorulara, istihbarattan dürüst yanıtlar gelmesini bekleme hakkı var” eleştirisi yaptı.
Sivil toplum ve iletişim şirketleri de tepkili. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), ‘ifade özgürlüğü ile mahremiyetin ihlali’ iddiasıyla hükümete dava açtı. ACLU, ‘Obama yönetiminin uygulamayı bitirip mevcut verileri imhasını’ talep etti. NSA’in sunucularına erişmesine izin verdiği iddia edilen Google ve Facebook gibi şirketler de, ‘gizlilik kararının spekülasyonları arttırdığını’ savunup hükümetten ‘NSA taleplerine dair belgeleri kamuoyuyla paylaşmalarına izin verme’ çağrısı yaptı.
Obama’ya ‘dış uyarı’ ise ‘mahremiyete saygılı ol’ çağrısı yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den geldi. RT’ye konuşan Putin, Obama’nın “Hem yüzde 100 güvenlik hem yüzde 100 mahremiyet olmaz” sözlerini, “Hukuka saygı duyulursa, olur” diyerek eleştirirken, şu yorumu yaptı: “Sorun istihbarat ajanslarının halk tarafından ne kadar denetlendiği. Medeni ülkeler terörle, modern teknolojiyle mücadele edebilir ancak bu, istihbaratı düzenleyen hukuki sınırlar içinde kalmalı. Sınır aşılması kötüdür.”

Kamuoyu bölündü

Halk ise ikilemde. Son bir ankete göre halkın yüzde 56’sı “NSA’in gizli yargı kararıyla telefon kayıtlarına erişmesi kabul edilebilir” derken, yüzde 51 karşı çıktı. Yüzde 45 “11 Eylül gibi bir saldırı önlenecekse, hükümet herkesin internet faaliyetini izleyebilir” fikrini savundu. Ancak yüzde 52 “Bu kadar geniş kapsamlı önlemler olmamalı” dedi.

Çöldeki veri vahası


Fox kanalı, “Tartışma sürerken, NSA en büyük veri çiftliğini kuruyor” başlıklı haberle, NSA’in Utah Çölü’nün derinliklerindeki Bluffdale kasabasında 2 milyar dolar bütçeli ve 10 bin metrekareye yayılan dev bir üs inşa ettiğine dikkat çekti. Eylülde hizmete girecek merkezde veri depolama ve analizinin yanı sıra genel iletişime kapalı ağlara da şifreleri kırılarak girilmesi çalışmaları yürütülecek. 5 bin sunucuda 1.25 milyon terrabyte veri depolanacağı belirtilen habere göre, üssün yıllık enerji sarfiyatı 40 milyon dolara patlayacak.