Obama'dan IŞİD açıklaması: Sınır güvenliği artırılmalı

Obama'dan IŞİD açıklaması: Sınır güvenliği artırılmalı
Obama'dan IŞİD açıklaması: Sınır güvenliği artırılmalı
ABD Başkanı Barack Obama, G7 Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamada IŞİD'e karşı sınır güvenliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

RADİKAL - Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan Krün şehrindeki Elmau Sarayı'nda düzenlenen G7 Zirvesi sona erdi. Ağırlıklı olarak küresel ısınma, Ukrayna anlaşmazlığı, Rusya’ya yaptırımlar ve Yunanistan’ın yanı sıra, IŞİD'in tüm bir bölgeyi tehdit eden eylemleri ele alındı.

ABD Başkanı Barack Obama, zirve sonrasında yaptığı açıklamada, IŞİD konusunda değerlendirmelerde bulundu. IŞİD’e katılımların artmasına dikkat çeken Obama, bunun Türkiye - Suriye sınırında alınacak etkin önlemlerde azaltılabileceğini söyledi. Özellikle Suriye ve Irak’ta savaşmak üzere Türkiye üzerinden giden militanların engellenmesi gerektiğine vurgu yapan Barack Obama, çok sayıda militanın Türkiye üzerinden Suriye ve oradan da Irak’a geçtiğine dikkat çekti.

'İŞBİRLİĞİ YAPILMALI'

Sınır güvenliğinin daha iyi bir iş birliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı ile sağlanabileceğini belirten Obama, geçişlerin engellenmesi konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği yapmak istediklerinin altını çizdi. Obama, “Türk makamları da bu problemi biliyorlar, ancak bu alanda ihtiyaçları olan kapasiteyi tam olarak artırmış değiller” diyerek, Türkiye’nin bu konuda gereken duyarlılığı göstermediğini ima etti.

Obama, geçişlerin tamamen önlenmesinin zor olduğunu, ancak sınır güvenliğinin etkin bir şekilde yapılması durumunda IŞİD’e katılımların azalacağını ve örgütün güç kaybı yaşayacağını kaydetti. (Ahmet Yıldırım/DHA)