Obama'dan IŞİD liderlerine: Sırada siz varsınız

Obama'dan IŞİD liderlerine: Sırada siz varsınız
Obama'dan IŞİD liderlerine: Sırada siz varsınız
Pentagon'da konuşan ABD Başkanı Obama, ordunun IŞİD'e karşı 'her zamankinden çok daha etkili' saldırılar düzenlediğini söyleyerek IŞİD liderlerine 'Sırada siz varsınız' diye seslendi. Obama'nın sert sözlerinin, ABD'de artan terör saldırısı endişelerini yatıştırmaya dönük olduğu yorumları yapılıyor.

RADİKAL – ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) daha önce hiç olmadığı kadar yoğun bir bombardımana tuttuklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da konuşan Obama, Kasım ayında örgüte karşı en fazla hava operasyonunu gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Sadece son birkaç hafta içerisinde düzenlenen hava operasyonlarında IŞİD yöneticilerinin öldürüldüğünü ve örgütün petrol çıkarma altyapısına hasar verildiğini söyleyen Obama, IŞİD'in yaz aylarından bu yana ne Suriye'de ne de Irak'ta kazanım elde edemediğini de vurguladı.

'IŞİD'İN LİDERLERİ BİZDEN SAKLANAMAZ’

IŞİD'in Irak'ta ele geçirdiği meskûn bölgelerin yüzde 40'ından püskürtüldüğünü belirten Başkan Obama, örgütün Suriye'de de gerilemekte olduğunu belirtti.

IŞİD'in ‘dünyaya propaganda pompalamakta zorlandığını' söyleyen Obama, operasyonların süreceğini ifade ederek, "Vermek istediğimiz mesaj net. IŞİD'in liderleri bizden saklanamaz: Sırada siz varsınız" dedi.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da IŞİD'in öncelikle sosyal medyadaki propaganda kampanyasıyla daha etkili mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

'ENDİŞELERİ YATIRMAYA ÇALIŞIYOR'

Obama Çarşamba günü de Virginia Eyaleti'ndeki Terörle Mücadele Karargahı'nı ziyaret ederek brifing alacak ve bir konuşma yapacak.

İki ziyaret, San Francisco'nun San Bernardino kasabasında düzenlenen ve 14 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıların ardından planlanmıştı.

ABD Başkanı'nın, yükselen IŞİD saldırısı endişelerini yatıştırmaya çalıştığı yorumları yapılıyor.

Son haftalarda yapılan anketler ABD'liler arasındaki 'terör saldırısı' endişelerinin hızla arttığına işaret etmiş; bir ankette, "ABD'lilerin yüzde 70'inin ülke içinde bir saldırı ihtimalini 'oldukça yüksek' bulduğu" sonucu ortaya çıkmıştı.