Obama'dan İsrail'e: Her zaman yanınızdayız

Obama'dan İsrail'e: Her zaman yanınızdayız
Obama'dan İsrail'e: Her zaman yanınızdayız
ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun eleştirilerine yanıt vererek, 'İsrail daha önce anti-semitik açıklamalar yapan İran'dan kaygı duymakta haklı' dedi ve 'Birilerinin sataşması halinde, ABD İsrail'in yanında olacak' ifadesini kullandı.

RADİKAL - ABD  Başkanı Barack Obama, İran'la varılan nükleer anlaşmadan kaygı duyan İsrail'e, "en büyük destekçileri olmaya devam edecekleri" yolunda güvence verdi. Barack Obama, "Birilerinin sataşması halinde, ABD İsrail'in yanında olacak" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD'de bazı çevreler Obama'yı İran'a fazla ödün vermek ve İsrail'in güvenliğini tehlikeye atmakla suçluyor. Obama, New York Times gazetesine verdiği demeçte ise suçlamaları şu sözlerle reddetti: "Benim yönetimim döneminde, ya da benim yaptıklarımın sonucu olarak İsrail'in tehlikeye daha açık hale gelmesini önemli bir başarısızlık addederim."

İran'ın 'Lozan'ı: Anlaşma hakkında her şey!

'BENZERSİZ BİR FIRSAT'

Obama, anlaşmanın "terörü ve saldırganlığı artıracağını" söyleyen Netanyahu'nun kaygılarını ise anladığını belirterek, "İsrailliler, daha önce İsrail'i yok etme tehdidinde bulunan, kin dolu anti-semitik açıklamalar yapan İran'dan kaygı duymakta haklı" dedi. Barack Obama bununla birlikte, İran'la varılan anlaşmanın " Ortadoğu 'da nükleer silahların yayılmasını engellemek için benzersiz bir fırsat sunduğunu" söyledi.

Rusya, İran'a S-300 füzeleri satmaya hazırlanıyor

İran'da muhafazakarlar nükleer anlaşmaya tepkili

30 HAZİRAN'A KADAR NİHAİ ANLAŞMA

İsviçre'de geçen Perşembe 5+1 ülkeleriyle (BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa ile Almanya) İran arasında sekiz gün süren görüşmelerden sonra bir çerçeve anlaşma üzerinde uzlaşılmıştı. 30 Haziran'a kadar nihai şeklini alması hedeflenen anlaşma uyarınca, İran nükleer silah yapımında kullanılabilecek zenginleştirilmiş uranyum stoğunu üçte iki oranında azaltacak. Tahran'ın uranyum zenginleştirmekte kullanılan santrifüjlerin büyük bölümünü de devre dışı bırakacak. Bu adımların karşılığında, İran'a nükleer faaliyetleri için konulan yaptırımlar aşamalı olarak kaldırılacak.

Suriye nükleer anlaşmadan memnun

İran: Anlaşmaya uyulmazsa nükleer programa döneriz