Obama'dan 'Mavi Marmara' açıklaması

Obama'dan 'Mavi Marmara' açıklaması
Obama'dan 'Mavi Marmara' açıklaması
ABD Başkanı Obama: (İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi) 2 önemli ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tesisi için bu sadece bir başlangıç

Avrupa Birliği (AB), İsrail'in Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye 'den özür dilemesini büyük memnuniyetle karşıladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann,  "Bu olumlu adımla ilgili haberlerden çok memnun olduk. Türkiye ve İsrail AB'nin önemli ortaklarıdır ve ilişkilerinin iyileşmesi Ortadoğu 'da barış ve güvenlik görmek isteyen herkesin çıkarınadır" dedi.

Michael Mann, AB'nin Türkiye ve İsrail arasında, iyileşen ilişkileri sağlamlaştıracak hızlı somut adımlar atılmasını teşvik ettiğini söyledi.

NATO MEMNUNİYETLE KARŞILADI

NATO, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilemesini memnuniyetle karşıladı

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, "Bölgesel diyalog ve istikrarı ve uluslararası işbirliğini ileriye götürecek bu önemli adımı memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.(aa 

ALMAN MEDYASINDA GENİŞ YER BULDU

İsrail'in Mavi Marmara baskını sebebiyle Türkiye'den özür dilemesi Alman medyasında da geniş yer aldı.

Die Welt gazetesi haberi, internet sitesinde, "Netanyahu Mavi Marmara;da ölenler için özür diledi" şeklinde duyurdu. Haberde, İsrail Başbakanı'nın Gazze'ye giden yardım filosuna yapılan baskın sırasında 9 Türk aktivistin öldürülmesinden dolayı Türkiye;den özür dilediğine dikkati çekildi ve telefon görüşmesini ABD Başkanı Barack Obama'nın organize ettiği belirtildi.

OBAMA BEKLENMEDİK BİR İŞ YAPTI

Der Spiegel dergisi, ABD Başkanı Obama'nın, İsrail ziyaretinin sonunda beklenmedik bir iş yaptığını yazdı. Dergi, Obama'nın arabuluculuğunda Netanyahu'nun Başbakan Erdoğan ile telefonla görüştüğü ve 2 yıl önce Gazze aktivistlerine yapılan saldırıdan dolayı özür dilediğini kaydetti.

Böylelikle dondurulan diplomatik ilişkilerin yeniden başlayacağı belirtilen haberde, Ortadoğu'da ve özellikle Suriye'deki durum sebebiyle ilişkilerin normalleşmesinin çok önemli görüldüğüne işaret edildi.

Alman özel televizyon Kanalı "n-tv'nin" internet sayfasında da, İsrail'in Türkiye'den özür dilediğine dikkati çekilerek, "Eski düşmanlıklar gömülecek" ifadesi kullanıldı.

Diğer gazetelerin ve televizyonların internet sayfalarında konu ile ilgili haberler geniş bir şekilde yer aldı.(ajanslar)