Obama'dan nükleer anlaşma açıklaması

Obama'dan nükleer anlaşma açıklaması
Obama'dan nükleer anlaşma açıklaması
ABD Başkanı Barack Obama, İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Obama, 'Anlaşmayı denetleme, gözetleme şansımız var. Bu anlaşmadan vazgeçmek sorumsuzluk olurdu' dedi.

RADİKAL - İran 'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının ardından ABD Başkanı Barack Obama’dan ilk açıklama geldi. Basın toplantısı düzenleyen Obama, “Bu anlaşma ABD’nin güvenlik kaygılarını giderecek” dedi.

Reuters’ın haberine göre, Obama, Kongre’nin anlaşmayı reddetmesi halinde veto gücünü kullanacağını ifade etti. ABD Başkanı, İran’ın anlaşmaya uymaması halinde ciddi yaptırımlar uygulanacağını belirterek, “Anlaşmayı denetleme, gözetleme şansımız var” ifadesini kullandı. “ABD ve uluslararası toplum, on yıllar boyunca düşmanlığın başaramadığını başardı” diyen Obama, artık “dünyanın daha güvenli bir yer olduğunu” savundu.  Anlaşmanın olmaması durumunda “İran’ın durdurulamayacağını” söyleyen Obama, anlaşmadan vazgeçmenin “sorumsuzluk olacağını” ifade etti ve "Anlaşma sayesinde İran'ın nükleer silah elde edebileceği tüm yollar kesildi" dedi.

“Güven üzerine değil, doğrulama üzerine bir anlaşma yapıldı” diyen Obama, İran’a insan hakları konusunda yaptırımların süreceğini belirtti.

İran devlet televizyonunun Obama'nın konuşmasını canlı yayınladığı bildirildi. 

İran kabinesi Hamaney'le bir araya gelecek

İran'la UAEK arasında yol haritası belirlendi

Netanyahu: İran'la nükleer anlaşma tarihi bir hata

İran'dan anlaşmayla ilgili ilk açıklama

Batı ile İran nükleer müzakerelerde anlaştı