Obama'dan Putin'e İran teşekkürü

Obama'dan Putin'e İran teşekkürü
Obama'dan Putin'e İran teşekkürü
ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayarak İran'la nükleer anlaşmaya varılması sürecinde Moskova'nın rolü için teşekkür etti.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna krizinden dolayı gergin olan ilişkilere rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradı. Obama, İran 'la varılan anlaşmada Moskova'nın rolünü övdü. İran'la nükleer müzakerelerde önceki gün varılan anlaşmayı "dönüm noktası" olarak niteleyen Obama, uzlaşmanın sağlanmasında Rusya'nın oynadığı önemli rol nedeniyle Putin'e teşekkür etti.

Obama ile Putin, İran konusunda işbirliğini sürdürmeyi kararlaştırdı. Ayrıca başta Suriye olmak üzere bölgesel gerginliklerin giderilmesinde birlikte çalışma isteği vurgulandı. Beyaz Saray'ın açıklamasında Ukrayna'ya ise değinilmedi.

Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımlar hafifletiliyor

İran'ın nükleer programı konusunda 13 yıl süren müzakerelerin ardından P5+1 ülkeleri ile İran arasında anlaşma sağlanmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, anlaşmayı sert ifadelerle eleştirirken, anlaşma Ankara 'da memnuniyetle karşılanmıştı.

'ABD artık Şiilerin yanında'

GÖZLER ABD KONGRESİ'NDE

ABD Başkanı Barack Obama'nın İranla varılan uzlaşmaya desteğini açıklamasından sonra gözler Cumhuriyetçilerin kontrolünde olan ABD Kongresi'ne çevrildi. Kongre'nin ABD Başkanının pazar gününe kadar onayına sunacağı anlaşmayı incelemek için 60 günlük bir süresi bulunuyor.

Obama'dan İran'a nükleer mesajı: Taahhütler ihlal edilirse yaptırımlar yeniden konulur

Rusya İran'a 'Sukhoi Superjet' yolcu uçağı satıyor

Obama Kral Selman'la telefonda görüştü