Obama'dan Siyonist lidere ziyaret

Obama'dan Siyonist lidere ziyaret
Obama'dan Siyonist lidere ziyaret
ABD Başkanı Barack Obama İsrail gezisini sembolik ziyaretlerle tamamlıyor. Obama, "Modern Siyonizm"in babası olarak anılan Theodor Herzl'in mezarını ziyaret etti.

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'deki üç günlük gezisini bugün sembolik ziyaretlerle tamamlayarak akşam saatlerinde Ürdün'e geçecek. Yad Vashem Soykırım Müzesi'ni gezen Obama, bir suikast sonucu öldürülen İsrail eski Başbakanı İzak Rabin'in kabrini ziyaret etti.

Obama'nın sembolik ziyaretinde bir sonraki durağı ise, "Modern Siyonizm"in babası olarak bilinen Theodor Herzl'in mezarı oldu.

NETANYAHU EŞLİK ETTİ
Ziyarette Obama'ya İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra Yad Vashem Vakfı Başkanı Avner Şarel ve Tel Aviv Baş Hahamı İsrael Lau da eşlik etti.

Müzeyi ilgiyle gezen Obama, anma töreninin yapıldığı salonda hiç söndürülmeyen ''Ebedi Ateşi'' alevlendirdi.

Müzeden ayrılmadan önce bir konuşma yapan Obama, ''Teşekkürler İsrail halkı, bizden koparılıp alınan milyonların isimlerini muhafaza ettiğiniz için. Bu sayede, hiçbir zaman unutulmayacaklar'' dedi.

'HER SEFERİNDE AYNI ACI'
Müzeyi ikinci kez ziyaret ettiğini ve bu kutsal mekandan çok etkilendiğini belirten Obama, ''Buraya bin kez de gelsek, her seferinde aynı acıyı hissederiz'' diye konuştu.

LİYAKAT MADALYASI VERİLDİ
ABD Başkanı Barack Obama'ya, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından İsrail'in güvenliğine yaptığı katkılardan dolayı liyakat madalyası takıldı.

İsrail'in en yüksek nişanı olarak kabul edilen liyakat nişanı Obama'ya, akşam onuruna verilen yemek sırasında takdim edildi. Bu madalya, İsrail devletinin güçlenmesi ile vatandaşlarının güvenliğine önemli katkılarda bulunanlara veriliyor.

Obama bu ödülü alan görevdeki ilk ABD başkanı oldu. Geçtiğimiz yıl bu madalyaya layık görülenlerden biri de Henry Kissinger olmuştu.