Obama'dan skandal gaf: IŞİD'in eğitimini hızlandırıyoruz

Obama'dan skandal gaf: IŞİD'in eğitimini hızlandırıyoruz
Obama'dan skandal gaf: IŞİD'in eğitimini hızlandırıyoruz
ABD Başkanı Barack Obama, Pentagon'da IŞİD'le mücadele hakkında açıklama yaparken skandal bir gafa imza attı ve 'IŞİD'in eğitimine hız vereceğiz' ifadesini kullandı.

RADİKAL -  ABD Başkanı Barack Obama Savunma Bakanı Ashton Carter ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’nin de dahil olduğu 35 ulusal güvenlik yetkilisiyle birlikte düzenlediği toplantıda, önce IŞİD’in Suriye ve Irak’ın çok büyük bir kısmını ele geçirdiğinin altını çizdi.

Ardından ise Pentagon’un Irak ordusu ve aşiretlerin eğitimine hız verdiğini söylemek isteyen Obama, tam tersi bir ifade kullanıp “IŞİD güçlerinin eğitimini hızlandırıyoruz. Anbar vilayetindeki Sünni aşiretlerden çıkan gönüllüler de dâhil” dedi.

Söz konusu metinde yapılan düzeltmede bu ifadeler baştan yazılacağına, IŞİD’in İngilizce’deki kullanımı olan ‘ISIL’in yanına parantez açıldı ve ‘Iraklı’ ifadesi eklendi. Beyaz Saray’ın bu ‘düzeltmeyle’ ne söylemeye çalıştığına ise kimse anlam veremedi. Zira cümle bu haliyle de ‘Irak’taki IŞİD güçlerinin eğitiminin hızlandırılacağı’ anlamına geliyordu. (Sputnik)

IŞİD militanlarını zehirlediler: 45 ölü

Shaggy: IŞİD'e çözüm bende

Speicher katliamı davasında 24 idam

'Suudi Arabistan saldırılarının kazananı cihatçılar olacak'

İsrail'in Gazze saldırılarının 1. yılı