Obama'dan yasağa destek

Obama'dan yasağa destek
Obama'dan yasağa destek
ABD yönetimi, geçen haftaki okul saldırısı sonrası silah kullanımının sınırlanması için harekete geçti.

ABD ’de cuma günü Newtown’da 26 kişinin öldüğü okul saldırısı sonrası silah kullanımının sınırlanması tartışmaları yeniden gündeme otururken, Başkan Barack Obama saldırı silahlarının yasaklanması ve silah yasalarının yenilenmesi girişimlerini destekleyeceğini açıkladı. Sözcüsü Jay Carney, 2004’te süresi biten saldırı silahlarının yasaklanmasına ilişkin yasanın yeniden yürürlüğe girmesi için Demokrat Senatör Dianne Feinstein’ın yasa teklifini Obama’nın aktif olarak desteklediğini belirtti. Carney, Obama’nın silah reklamlarıyla ruhsatsız kişilerin silah satmasını yasaklamayı hedeflediğini kaydetti. Obama, konuyla ilgili yardımcısı Joe Biden’ı görevlendirecek.
Dünyada en fazla silahlı kişinin yaşadığı ve silahlı saldırı vakalarının çok sık yaşandığı ülkede, Newtown olayı sonrası silahlanma karşıtı cepheye destek de giderek güçleniyor. Feinstein, yasa önerisini ocakta toplanacak yeni Kongre’nin ilk oturumunda gündeme taşıyacak. Obama da önceki gün silah yanlısı tavrından geri adım atıp tasarıyı destekleyebileceği sinyali veren Cumhuriyetçi Senatör Joe Manchin’le görüştü.
Tahribat gücü yüksek bireysel silahların yasaklanması yönündeki tasarının, silah yanlısı lobinin de güçlü olduğu Kongre’de hararetli tartışmalara yol açması bekleniyor. Ülkenin başlıca silah yanlısı grubu Ulusal Tüfek Birliği (NRA) ise önceki gün yaptığı açıklamada okul saldırısının şok etkisi yarattığını ve bu tür trajedilerin tekrarlanmamasını dilediğini belirtti.
ABD’de silah alımı ve taşınması konusu bireysel özgürlükler kavramı içerisinde değerlendiriliyor. 50 eyalette, kişilerin birçok kamusal alanda silah taşımasına izin veriliyor. 10 kişiden 9’unun silah sahibi olduğu ülkede son 30 yılda çok sayıda kişinin öldüğü en az 62 saldırı yaşandı. (WASHINGTON / CNN - AP )