Obama'ların aşk şovunda ikinci perde

Obama'ların aşk şovunda ikinci perde
Obama'ların aşk şovunda ikinci perde

Başkan Obama ve eşi Michelle, kızları Sasha ve Malia ile sahnede mutlu aile havası estirdi.

ABD Başkanı Obama, Demokratların kurultayında sahnede kendisine aşkını ilan eden 'first lady'ye "Seni çok seviyorum Michelle" diyerek karşılık verdi.

ABD ‘first lady’si Michelle Obama’nın Demokrat Parti Kurultayı’nda eşine yaptığı aşk dolu konuşmasının ardından önceki gün sahneye çıkan Başkan Barack Obama aşkla karşılık verdi. Obama’nın kasım seçimleri için adaylığının ilan edildiği kurultayda Michelle önceki gece eşini sahneye davet etti. Charlotte’taki kurultayda Obama konuşmasına “Seni çok seviyorum Michelle. İki gün önce herkes, ne kadar şanslı bir adam olduğumu tekrar hatırladı” sözleriyle başladı. Obama, kendisini salonda izleyen kızlarına ise bir espriyle seslendi: “Sizlerle gurur duyuyorum ama yarın sabah da okula gitmekten kaçamayacaksınız.” Obama şöyle devam etti: “on yıllardır biriken zorluklara çözüm getirmek birkaç yıldan fazlasını alacak, hiçbir zaman bunun kolay olacağını söylemedim. Ortak çaba, paylaşılmış sorumluluk, cesaret ve Franklin Roosevelt’in sadece bundan daha kötü kriz sırasındaki uygulamaları gibi kalıcı deneyim gerekiyor. Ama şunu bil Amerika: Problemlerimiz çözülebilir, sıkıntılar aşılabilir. Önerdiğimiz yol biraz daha zorlu olabilir ama daha iyi geleceğe açılıyor ve sizden bu geleceği seçmenizi istiyorum.” ‘4 yıl daha’ tezahüratıyla ayakta alkışlanan Obama, Amerikalılara “Bu seçimi siz yapacaksınız” diye seslendi.

Romney’ye yüklendi
ABD’nin güçlü bir ekonomi ve orta sınıfa sahip olduğunu belirten Obama, Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’nin zenginlere bol vergi kesintisi önerisini eleştirdi. Obama, zenginlere atfen “Biz onların dediği yoldan daha önceden geçtik, ama Amerika oraya geri dönmeyecek, ileriye gideceğiz” dedi. Romney’yi dış politikada ‘acemi’ olarak niteleyen Obama, Irak’tan çekildiklerini, Afganistan’dan da çekilmekte olduklarını ve Kaide lideri Usame Bin Ladin’i öldürdüklerini hatırlattı. Parti programına eklenen “Kudüs İsrail’in başkentidir” ifadesiyle ilgili tartışmalar sürerken Obama, hem İsrail ve ABD’nin güvenliği hem de barış için İsrail’e destek sözünü yineledi. Obama, başbakan yardımcısı adayının kim olacağı konusunda tartışmalar sürerken ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’i, ‘en iyi başkan yardımcısı ve dostu’ olarak niteledi.  (CHARLOTTE-WASHINGTON /WP-AA)