Obama'nın gündemi ölümcül silah

Obama'nın gündemi ölümcül silah
Obama'nın gündemi ölümcül silah
ABD basını, Obama'nın Suriye muhalefetine ölümcül silah yardımı seçeneğine yöneldiğini iddia etti. Nasrallah "Esad'ı askeri güçle deviremeyeceksiniz" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’de Beşşar Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı haberlerine karşı temkinli tutum takınıp ‘iddianın kanıtlanması şartıyla askeri müdahaleyi düşünecekleri’ mesajı vermesinin ardından Beyaz Saray’ın ‘yol haritasına’ dair yeni iddialar geldi. Washington Post, üst düzey yetkililere dayandırdığı haberde Obama yönetiminin ‘muhaliflere ölümcül silah gönderme seçeneğine doğru ilerlediğini’ öne sürdü: “Washington, Esad’ın gitmesini isteyen müttefik ve ortakları arasında daha saldırgan bir liderlik sergilemek üzere adımlar attı. Yetkililer ne tür silah gönderileceğine dair detay vermedi ancak muhalifler, antitank silahları ve karadan havaya füzeler istiyor.” Yetkililer, ‘ölümcül silahın’ seçeneklerden biri olduğunu ve Beyaz Saray’ın hâlâ siyasi çözümden yana olduğunu vurgularken, bu amaçla Rusya’nın iknasına çalışıldığını belirtti. Haberde, ‘Yönetim, Şam’ın kimyasal silah kullanımı ve yol açabileceği direkt dış müdahale olasılığının Esad’a desteğini yeniden gözden geçirmesini gerektirdiği konusunda Rusya lideri Vladimir Putin’i ikna çabasına girişti” denildi. Gazete , Obama’nın pazartesi Putin’le telefon görüşmesinde, kaygısını aktardığını ve iki liderin dışişleri bakanlarını konuyla ilgili görevlendirdiğini anımsatıp şunları yazdı: “Dışişleri Bakanı John Kerry’yi gelecek haftalarda Moskova’ya gönderecek Obama, ölümcül silah yardımı konusundaki kararını muhtemelen Putin’le hazirandaki görüşmesi öncesi verecek.’
Ayrıca basında ‘Obama’nın diğer askeri seçeneklere kapıyı kapatmadığı’ ve yetkililerin, ‘savaş uçakları ve Cruise füzeleriyle Suriye’nin kimyasal silah tesisleri ve askeri üslerini bombalamayı’ da ele aldığı iddia edildi. 

Nasrallah: Esad’ın dostları var 

Öte yandan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’tan da önceki akşam Esad’a açık destek geldi. İran ziyaretinden iki gün sonra El Manar’a çıkan Nasrallah, ‘Batı’nın Suriye’ye askeri müdahaleyi meşrulaştırmak için kimyasal silah iddiasını ortaya attığını’ savunup ‘muhalefetin Esad’ı askeri yöntemle düşürecek güçte olmadığı’ çıkışı yaptı. Putin-Obama görüşmesi öncesi ‘bazılarının Suriye’de durumu kötüleştirmek istediğini’ öne süren Nasrallah “Suriye, topraklarının ABD, İsrail ve tekfircilerin eline düşmesine izin vermeyecek gerçek dostlara sahip” dedi. Nasrallah’ın konuşması hem Hizbullah’ın çatışmaya dahil olup Esad’ı desteklediğini doğrulayan ilk demeç hem de desteğin artacağının işareti olarak yorumlandı. Muhalifler, Hizbullah’ın rejim safında çatıştığını uzun süredir iddia ediyordu.
Nasrallah, muhaliflerin Lübnanlıların yaşadığı köyleri ele geçirmeyi planladığını da öne sürüp Hizbullah’ın Kusayr’da rejimin yanında savaştığı iddiasına değindi: “İsyancılar, ordunun çekildiği köyleri ele geçirmeye hazırlanıyordu. Dolayısıyla orduya mümkün olan yardımı sunmak normaldi. O bölgede 30 binden fazla Lübnanlı var. Rejim çekilmek zorunda kalınca silahlı gruplarla karşı karşıya kalan bu insanların kendilerini savunma ve yardım alma hakkı var. Lübnanlıların, saldırı hedefi olmasına izin vermeyeceğiz.” 

‘Türbe yıkılırsa’ uyarısı 


Hizbullah lideri Nasrallah, Şam’ın güneyindeki Seyyide Zeynep Türbesi’nin yıkılması halinde misilleme yapacaklarını da ima edip muhaliflere “Türbe yıkılırsa, işler kontrolden çıkabilir” uyarısında bulundu.