Obama'nın IŞİD özel temsilcisi Allen görevi bırakıyor

Obama'nın IŞİD özel temsilcisi Allen görevi bırakıyor
Obama'nın IŞİD özel temsilcisi Allen görevi bırakıyor
Obama'nın IŞİD karşıtı uluslararası koalisyondaki temsilcisi emekli general John Allen'ın görevi bıraktığı iddia ediliyor. Allen'ın, Türkiye'nin "Suriye'de güvenli bölge kurulması" yönündeki talebini desteklediği ve Obama yönetimini bu yönde ikna etmeye çalıştığı biliniyordu.

RADİKAL - Beyaz Saray’ın IŞİD’e karşı belirlediği strateji, Washington’daki Kongre ve dış politika çevrelerinde yoğun şekilde eleştirilir ve Rusya sahadaki ağırlığını artırırken ABD 'den sarsıcı bir istifa haberi geldi. Başkan Barack Obama’nın geçen yıl "IŞİD ile mücadele" konusunda kendi özel temsilcisi olarak atadığı emekli Orgeneral John Allen’ın görevi bırakacağı öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak, "Allen’ın halen sorumluluklarına odaklandığını” söylemekle yetinirken, Ankara ’yı İncirlik Üssü’nü IŞİD’le mücadeleye açma konusunda ikna etmekte kilit rol oynayan Allen’in istifasının, Beyaz Saray’la IŞİD’e karşı stratejide yaşadığı görüş farklılıklarından kaynaklandığı yorumları yapılıyor.

Emekli general Allen, Türkiye ile varılan "İncirlik mutabakatı"nın da baş mimarlarındandı.

Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge yaratılması konusundaki tezlerini destekleyen ve yönetimi bu konuda ikna etmeye çalışan Allen, Irak’ta ABD uçaklarının IŞİD hedeflerini vurması için birlikler konuşlandırmasını da istiyordu. Allen’ın ardından yardımcısı Brett McGurk’ün bir süre görevi tek başına yürüteceği, daha sonra Allen’ın yerine yeni bir isim atanacağı kaydedildi.

ABD'li yetkililerin, Allen'ın gidişini "eşinin sağlık sorunları ile ilgili bir sorun" gerekçesiyle izah edeceği öne sürülüyor.