Obama'nın özel temsilcisi: Kürtler birlik olduğunda hiçbir şey onları yenemez

Obama'nın özel temsilcisi: Kürtler birlik olduğunda hiçbir şey onları yenemez
Obama'nın özel temsilcisi: Kürtler birlik olduğunda hiçbir şey onları yenemez
ABD Başkanı Obama'nın özel temsilcisi Brett McGurk, basın brifinginde sorulan bir soru üzerine, 'Kürtler birlik olduğunda hiçbir şey onları yenemez. Bunu Kobani'de gördük'dedi.

RADİKAL - ABD Başkanı Obama’nin IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Perşembe günkü günlük basın brifinginde, savaştaki son gelişmeleri değerlendirdi. “Kürdistan Bölgesi’ne askeri destek verilirken şart koşuyor musunuz?” sorusuna, Brett McGurk şu yanıtı verdi:

“Askeri destek konusunda bütün taraflarla sık sık görüşüyoruz. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile görüşüyoruz ve başarılı olmaları için ihtiyaçları olan her şeyi sağlamaya çalışıyoruz.”

Kerry: Kobani düşmedi çünkü biz devreye girdik

KOBANİ'DEN ÖRNEK VERDİ

IŞİD’le mücadelede başarılı olunması için Kürtlerin birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan McGurk, “Kürtler birlik olmalı çünkü, bunu sağlarlarsa hiçbir şey onları yenemez. Biz bunu Kobani’de gördük” dedi.

Kürt partilerini bölümüş bir şekilde gördüklerinde endişelendiklerini dile getiren McGurk, “Çünkü bu savaş henüz bitmedi. Kürtler hergün şehit veriyor. Bu yüzden biz sürekli saflarını birleştirmeleri için tavsiyelerde bulunuyoruz. Siyasi sorunlar sonra da çözülebilir, buna vakitleri olacak. Şimdi ciddi bir şekilde Kürtler tehdide karşı bir olmalı” diye konuştu.

111 bin kişi Kobani´ye geri döndü

'IŞİD'E DARBE VURDULAR'

Peşmerge Güçleri’nin Kobani’ye gidişi konusunda da Obama’nın temsilcisi, şunları anlattı:

“General John Allen (Brett McGurk’ten önceki temsilci) ile beraber bir akşam Ankara’daydık. Türkiye Başbakanı ile peşmergelere silah gönderme ve Türkler’in mücadelede rolü hakkında konuştuk. Ondan sonra Kürt peşmergelerine bir yol açtılar. Kürtler’in gerçekten bu tehdide karşı birlik olduğu bir andı ve IŞİD’e belirleyici bir darbe vurdular.”

ROJAVA'YA ASKERİ DESTEK

Obama’nın temsilcisi, “Rojava’daki Kürt liderleri Amerika’nın yaptığı askeri yardımların yeterli olmadığını ifade ediyor. Neden ikilem içindesiniz? Neden hava operasyonları yaparak yardım ettiğiniz halde silah vermiyorsunuz?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Burada görüşmelerin detaylarına girmeyeceğim. Ancak IŞİD’e karşı savaşan gruplarla çalışmaya devam edeceğiz. Onların başarı için her şeye sahip olduklarından emin olacağız.” (Rudaw)

Suriye Demokratik Güçleri El Hul'u ele geçirdi