Obama'nın takibi 'dengeliymiş'

Obama'nın takibi 'dengeliymiş'
Obama'nın takibi 'dengeliymiş'

İlişkilerin sanal saldırı iddialarıyla gerildiği bir dönemde buluşan Obama ve Şi, siber işbirliği kararı aldı.

Obama internet-telefon trafiğinin izlenmesinin yasal olduğunu savunup "Milli güvenlik ve mahremiyet arasında doğru dengeyi kurduk" dedi.

Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) mobil iletişim şirketi Verizon’un 99 milyonu aşkın abonesinin yurtiçi ve yurtdışı telefon trafiklerinin kaydını aldığı ve FBI’ın Prizma programıyla Apple, Skype ve Facebook dahil 9 şirketin sunucularına direkt bağlandığı haberleriyle çalkalanan ABD ’de Başkan Barack Obama istihbarat teşkilatlarını savundu. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’le görüşmesi öncesinde konuşan Obama, bu programları, ‘özel hayatın gizliliğinde ulusal güvenlik için gerekli bir esnetme’ diye niteledi. “Mahremiyet ve sivil özgürlükler ile ulusal güvenlik arasında doğru dengeyi kurduğumuza inanıyorum” diyen Obama, zamanında ‘güvenlik ve özgürlük arasında yanlış tercihte bulunmak’la eleştirdiği selefi George W. Bush döneminin uygulamalarını sürdürdüğü iddialarını reddetti. Ancak Obama, Bush döneminin ‘alâmetifarikası’ niteliğindeki ‘terörle mücadele’ye atıf yapıp “Bu uygulamalar terörle mücadele için hayati önemde” dedi. ‘4. Bush iktidarının başında olmakla’ suçlanan Obama şunları söyledi: “Şu bilinmeli: Yüzde 100 güvenlikle birlikte yüzde 100 özel hayatın gizliliği ve sıfır rahatsızlığa bir arada sahip olamazsınız. Dışarıdan bir bakışla, Big Brother (Büyük Birader) uygulamalarından şikâyet edebilirsiniz ancak detaylara bakınca, doğru dengeyi kurduğumuzu görürsünüz. Hiç kimse sizin telefonlarınızı dinlemiyor. İstihbaratın yaptığı iş, telefon numaraları ve görüşme sürelerine bakmak. Adlar ve görüşme içeriğine bakmıyorlar. Metadata adlı üst veriyi inceleyip teröre karışabilecek kişilere dair ipuçları tespit edebiliyorlar.”
Obama, ‘Amerikalılar ile ABD’de yaşayanların değil yabancıların hedef alındığının’ altını çizerken, bu programların yargıçlar ve Kongre’nin sıkı denetimi altında olduğunu ve tüm Kongre üyelerinin bilgilendirildiğini de vurguladı. ‘Yasal sınırlar içerisinde hareket edildiğini’ savunan Obama “Eğer anayasa, yargı ve hukukun üstünlüğüne uygun hareket edildiğine dair sadece yürütme organına değil aynı zamanda Kongre ve yargıçlara da güvenilemiyorsa, o zaman burada bazı sorunlarımız var demektir” dedi. 

‘Siber saldırı listesi’ emri 

Bu arada Washington Post ile birlikte bu haberleri ortaya çıkaran Guardian gazetesi dün de ‘Obama’nın yurtdışındaki muhtemel hedeflere yönelik siber saldırılar için liste hazırlanması’ talimatını verdiği 20 Ekim 2012 tarihli bir belgeyi yayımladı.