Obama'nın 'Umut' posterini yapan Fairey: Başkan hayal kırıklığı

Obama'nın 'Umut' posterini yapan Fairey: Başkan hayal kırıklığı
Obama'nın 'Umut' posterini yapan Fairey: Başkan hayal kırıklığı
ABD Başkanı Barack Obama'nın 2008 yılında seçim afişini tasarlayan Shepard Fairey, 'Başkan beklendiği gibi olmadı' dedi.

RADİKAL – ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008’de büyük ses getiren ‘Umut’ adlı seçim afişini tasarlayan Shepard Fairey, Obama’yla ilgili düşüncelerini Esquire dergisine anlattı. Fairey, “ Başkan , kendisinden beklenenin yanına bile yaklaşmadı” ifadesini kullandı.

Obama’nın seçim döneminde takdir toplayan afişin tasarımcısı Fairey, “Obama çok zor zaman geçirdi, ancak asla tahmin edemeyeceğim birçok taviz verdi. İnsansız hava araçları ve domestik casusluk asla destekleyeceğimi düşünmediğim şeylerdi” sözleriyle Obama’yı eleştirmesinin nedenlerini anlattı.

ABD Başkanı’yla birkaç kez buluştuğunu söyleyen Fairey, “Obama’yla birkaç kez buluştum ve onun iyi bir insan olduğunu düşünüyorum. Ne var ki, kendini, hareketlerinin kendi kontrolü dışındaki şeyler tarafından dikte edildiği durumlarda buluyor” dedi ve ekledi, “Tüm sistemin değişmesi gerekiyor.”

Afişi, ABD merkezli haber ajansı Associated Press’ten aldığı fotoğrafla hazırlayan Fairey’e kaynak göstermediği için dava açılmıştı. Açılan telif hakkı davası, açıklanmayan bir miktarla 2011’de kapanmıştı.