Obama'nın yolu: Obama'nın yolu: Savaş tehdidiyle diplomasi

Obama'nın yolu: Obama'nın yolu: Savaş tehdidiyle diplomasi
Obama'nın yolu: Obama'nın yolu: Savaş tehdidiyle diplomasi

Kerry anlaşmanın detaylarını Netanyahu ile paylaştı.

Obama, ABD ile Rusya arasındaki anlaşmayı 'savaş tehdidiyle diplomasinin başarısı' olarak nitelerken Şam rejimi "Suriye için zafer" dedi. Kerry ise Paris'te anlaşmayı pazarlayacak.

Rusya ile ABD arasında Suriye’nin kimyasal silahlarının listesini bir hafta içinde BM’ye bildirmesi ve 2014 ortalarına kadar tasfiye etmesini öngören anlaşma, savaş riskini şimdilik ortadan kaldırırken sıra bunun diplomatik olarak pazarlanmasına geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştükten sonra bugün Paris’te Fransa, Britanya, Suudi Arabistanlı mevkidaşlarıyla bir araya gelip bundan sonra anlaşma doğrultusunda izlenecek yöntemi müzakere edecek. Kerry dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu arayıp Paris buluşmasına davet etti. Davutoğlu’nun bugün Paris’e giderek muhataplarıyla temaslarda bulunması bekleniyor.
Çin, Fransa, Britanya, BM ve Arap Birliği’nden destek alan anlaşmanın yankıları ise sürüyor. Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar “Bu Suriye için Rus dostlarımız sayesinde başarılmış için zaferdir. Anlaşma Suriyelilerin içinde bulundukları krizden çıkmasına yardımcı olurken savaş başlatmak isteyenlerin bahanesini ellerinden alarak Suriye’ye karşı savaşı önledi” derken ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’nin kimyasal silahlarıyla ilgili gelişmenin savaş tehdidiyle desteklendiği takdirde diplomasinin işe yarayacağını gösterdiğini savundu. Bununla Tahran’a mesaj veren Obama, ABC News’teki demecinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile mektuplaştığını ilk kez dile getirdi. İran’la nükleer anlaşmazlığı da diplomasi ile çözmenin mümkün olabileceğine işaret eden Obama, Tahran’ın İsrail’i tehdit ettiğini belirterek “Sert bir diplomasi eşliğinde inandırıcı şekilde askeri tehdit kullanırsan bir anlaşma elde edebilirsin” ifadelerini kullandı.

İsrail ihtiyatlı ama memnun

Kerry, Suriye’nin planı uygulamaması halinde güç kullanımını içeren BM Sözleşmesi’nin 7. Şartı’nın işletilmesi konusunda Rusya ile anlaştıklarını söylemişti. Dün anlaşmanın detaylarını Kerry’den dinleyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da anlaşmayı Suriye’nin kimyasal silahlarını tamamen imha edip etmeyeceğine bakarak değerlendireceklerini söyledi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise bunun İran’a da ders olması gerektiğini savundu. İran ise ABD’nin aşırı tutumdan vazgeçip akılcı bir yaklaşım sergilemesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise Suriye’ye karşı sert önlemler için destek arayan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’u ağırlarken anlaşmayı “Gerilimin düşürülmesine yönelik çok önemli bir adım” diyerek alkışladı. Küba’nın efsane lideri Fidel Castro da Rusya’nın cesur ve akıllı girişimiyle Ortadoğu ’da istenmeyen sonuçların önlendiğini kaydetti. Anlaşmadan dolayı ciddi hayal kırıklığı yaşayan Suriye Ulusal Koalisyonu ise uçuşa yasak bölge çağrısı yaptı.

Kürtlerin SMDK’ya katılımına onay

Kürt Ulusal Konseyi’nin (KUK) Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’na (SMDK) katılımıyla ilgili yeni bir adım atıldı. SMDK’nın İstanbul ’daki genel kurul toplantısında Kürtlerle muhalif güçler arasındaki anlaşmazlıkları gidermeye yönelik öneri kabul edildi. KUK’un SMDK’ya katılımına ilişkin öneri 110 üyeli genel kurulda yer alan 80 üyeden 54’ünün oyunu aldı. Geçen ay KUK ile SMDK arasında varılan mutabakat ‘Suriye Arap Cumhuriyeti’ ismindeki Arap’ın çıkarılması, anayasada Kürtlerin bir halk olarak tanınması, Kürtlere karşı ayrımcılığın sona erdirilmesi ve Kürtlerin SMDK’da biri başkan yardımcısı olmak üzere 11 üyeyle temsil edilmesini öngörüyordu. Ancak SMDK’da KUK üyeliği onaylanırken bu mutabakatın şartlarının sonraki toplantıda tartışılması kararlaştırıldı. Bazı üyelerin özellikle cumhuriyetin ismindeki ‘Arap’ kelimesinin silinmesi gibi şartlardan dolayı mutabakatı protesto ettiği belirtildi. Rojava’da kontrolü sağlayan PYD, KUK’un tek taraflı SMDK’ya girmesinin Kürt Yüksek Konseyi’nin kurulmasına esas teşkil eden Erbil Anlaşması’na aykırı olduğu görüşünde. KUK üyesi bazı partiler de SMDK’ya girme konusunda tereddütlüydü.