Obama'ya çıkış: Bush'a benzersin

Obama'ya çıkış: Bush'a benzersin
Obama'ya çıkış: Bush'a benzersin
ABD'nin olası Suriye müdahalesi için İran ve Rusya'dan uyarı geldi: ABD, Suriye cephesindeki kırmızı çizgilerin sınırını biliyor. Bu çizgilerin açılması Beyaz Saray için ağır sonuçlar doğurur

İran, ABD ’yi Suriye’ye yönelik olası müdahale konusunda uyardı. Tahran yönetimi ayrıca Suriye’nin kimyasal silah kullanmadığına dair kendilerine güvence verdiğini açıkladı. İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesut Cezayeri, Suriye konusunda kırmızı çizgilerin aşılmaması konusunda Washington yönetimini uyardı. ABD’li bazı yetkililerin Suriye’ye yönelik askeri seçeneğinin dillendirilmesine tepki gösteren İranlı komutan, “ABD, Suriye cephesindeki kırmızı çizgilerin sınırını biliyor. Bu çizgilerin açılması Beyaz Saray için ağır sonuçlar doğurur” uyarısında bulundu.

Batı medyasının Suriye’ye yönelik yaptığı kötü propagandaların Şam yönetiminin düşmanlarına karşı elde ettiği başarıdan kaynaklandığını söyleyen İranlı komutan, “Suriye direnişi, emperyalist cephenin yenemeyeceği bir konuma gelmiştir ”açıklamasında bulundu. Dün de İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Irakçi, Suriye’ye askeri müdahale konusunda kullanılan ifadelerin “kışkırtıcı” olduğunu söyleyerek, ABD’ye uyarıda bulunmuştu.


SURİYE YÖNETİMİ KİMYASAL SİLAH KULLANMADIĞINA DAİR GÜVENCE VERDİ


Öte yandan İran Dişişleri Bakanı Muhammet Cevad Zarif, İtalyan mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’nin kimyasal silah kullanmadığa dair kendilerine güvence verdiğini söyledi. Zarif, “Suriye yönetimiyle yakın temas içindeyiz. Suriye hükümeti, insanlık karşıtı bu silahların kullanmadığına dair bize güvence verdi ve konuyu inceleyecek Birleşmiş Milletler uzmanlarıyla bu konuda işbirliği yapacağını bildirdi” diye konuştu.


RUSYA: BUSH’UN KOPYASI OLACAK

Rusya Parlamentosu (Duma) Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Pushkov, Suriye ile savaş arzusunda olan ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak ile savaşa giren selefi George W. Bush’un hareketlerini tekrarladığını söyledi. Rusya’nın resmi haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre Pushkov, kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Obama, Suriye ile savaş arzusunda aynı Bush’un Irak ile savaşa gittiği gibi. Irak’ta olduğu gibi bu savaşta meşru olmayacak ama Obama, Bush’un kopyası olacak” yazdı. (dha)