Obeziteyle mücadelede para cezası önlemi

Obeziteyle mücadelede para cezası önlemi
Obeziteyle mücadelede para cezası önlemi
Porto Riko'da obezitenin önüne geçmek için alınan önlemler kapsamında verilen bir kanun teklifinin yürürlüğe girmesi halinde çocukları obez olan ailelere para cezası verilebilecek.

RADİKAL - Porto Riko, obez çocukların ailelerine para cezası verilmesini sağlayacak yasa teklifini tartışıyor. Söz konusu teklifin yasalaşması durumunda çocukları aşırı kilolu olan ailelere 2 bin TL’ye kadar para cezası verilebilecek.

Vatan'da yer alan habere göre, ülkedeki genç nüfus arasında gözle görülür bir artış gösteren obezite ile mücadele amacıyla ortaya çıkan proje kapsamında aşırı kilolu çocukların aileleri ile görüşülecek ve çocukların sağlıksız beslenip beslenmediği araştırılacak. Yetkililerin ailelere bir diyet programı belirlemesine de izin veren kanun teklifine göre, aile 6 ay içinde bu programı başarılı bir biçimde uygulayamaz ise para cezasına çarptırılacak.

Her 100 çocuktan 28’inin obez kategorisine girdiği ülkede, söz konusu teklif şimdiden sert dille eleştiriliyor. Obezitenin genetik nedenlerden de kaynaklandığının altını çizen bazı uzmanlar, bu planın kanunlaşması durumunda yüzlerce ailenin ve çocuğun haksız yere zorlanacağını iddia ediyor.


  ETİKETLER:

  obezite

  ,

  Porto

  ,

  Diyet

  ,

  Vatan

  ,

  Aile

  ,

  Proje

  ,

  Para

  ,

  İddia

  ,

  genç

  ,

  nüfus