Odessa katliamı

Odessa katliamı
Odessa katliamı

UKRAYNA’nın güneybatısındaki bir milyon nüfuslu Karadeniz kenti Odessa, önceki gün kasım ayından beri devam eden, Ukrayna-Batı yanlıları ile Rusya yanlıların savaşına dönen siyasi krizin en korkunç olayına tanık oldu.Ukrayna donanmasına ait üslerinin olduğu, nüfusunun yüzde 62’inin Ukraynalı, yüzde 29’ının Rus olduğu Odessa’da sendika binasının ateşe verilmesine yol açan korkunç olaylar, futbol maçıyla başladı. Çernomoretst ve Metalist Kharkiv futbol takımları arasındaki maç sonrası iki takımın 3 bin kadar Ukrayna yanlısı taraftarı, “Yaşasın Ukrayna. Yaşasın Odessa” sloganları ile yürüyüş başlattı. Bu grup, Greçeskoy ile Aleksandrovski caddelerinin çakıştığı noktada sayıları 300 kadar olduğu tahmin edilen siyah şeritli turuncu giyinen Rus yanlılarıyla çatıştı. İki tarafın da beyzbol sopaları, taşlar, molotof kokteylleri, ev yapımı bombalarla silahlandığı çatışmalar, daha sonra barışçıl Rusya yanlısı eylemcilerin bulunduğu çadır kampa sıçradı.

CESETLER KÜLE DÖNDÜ

Ukrayna yanlıları kampı dağıtırken, Rusya yanlıları yakındaki sendika binasına sığındı. Katliam ise bu olayın ardından başladı. Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç’in devrildiği Maidan eylemlerinde adlarını duyuran aşırı sağcı Sağ Sektör üyelerinin de olduğu Ukrayna yanlıları molotof kokteylleri atarak binayı ateşe verdi. Rusya yanlıları sendikanın çatısından Ukrayna yanlılarına ateş ederken yerel saatle 18.40 sularında alevler iyice büyüdü. Polis, binanın söndürülmesinde yetersiz kalıp sadece izledi. Ukrayna yanlılarının zaten geç gelen itfaiyecileri engellemesiyle 46 kişi yangında korkunç şekilde can verdi. Ölenlerden sekizinin camdan atladıkları için, 30 kişinin ise duman zehirlenmesinde öldüğü belirtildi. Binada sıkışıp kalan kişilerin cesetleri küle dönerken, “şanslılar” ise çatılara çıkarak kurtulmayı başardı.

ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Katliam sonrası Ukrayna’da üç günlük yas ilan edildi. Odessa Savcısı İgor Borşulyak dün yaptığı açıklamada 160 kişinin gözaltına alındığını, olaylarda yaralanan Milletvekili Vyaçeslav Markin’in de hayatını kaybettiğini açıkladı. Savcının “soruşturma devam ediyor “ açıklamasına rağmen Ukrayna medyasının ‘yurtseverleri’ bu saldırı dolayısıyla övdüğü görüldü. Bölge valisi de “Teröristlerin nötralize” edildiğini savundu. Ukrayna Ulusal Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Katerine Kosareva Odessa’daki çatışmaların devrik lider Viktor Yanukoviç’e yakınlığı ile bilinen kişilerin organize ettiğini iddia etti. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov ise çatışmaları Sağ Sektör üyelerinin ve Kiev tarafından bölgeye gönderilen aşırı milliyetçi çetelerin başlattığını söyledi. Öte yandan Rusya yanlısı milisler tarafından Slavyansk’da geçen hafta alıkonulan yedi Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) görevlisi ve onlara yardım eden beş Ukraynalının dün serbest bırakıldığı açıklandı.