'Öfke cuması'nda kurşun sesleri

'Öfke cuması'nda kurşun sesleri
'Öfke cuması'nda kurşun sesleri
Mısır'da darbe karşıtı göstericilerin toplandıkları meydanlarda çarşamba sabahı yaşanan katliamın ardından bugünkü Cuma namazı sonrası yapılan gösterilere de güvenlik güçleri müdahale etti. 8 noktada toplanan Müslüman Kardeşler taraftarlarına gerçek mermilerle müdahale edildiği ve ölenler olduğu belirtiliyor.

Mısır'da 3 Temmuz'da bir askeri darbeyle yönetime el koyan General Abdelfettah Sisi yönetimine karşı bu tarihten itibaren direnişe geçen Müslüman Kardeşler'in, geçen çarşamba Adeviyye ve Nahda meydanlarında yaşanan katliamların ardından yaptığı bugünkü Cuma namazının ardından eylem yapılması çağrısına çok sayıda Mısırlı karşılık verdi. Ancak Mısır güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesi yine sert oldu. Kahire'nin pek çok noktasında güvenlik güçleriyle göstericiler karşı karşıya gelirken çok sayıda can kaybı olduğu haberleri geliyor. 

Fransız Haber Ajansı AFP, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde bugün ülkenin kuzeyindeki gösterilerde 4 göstericinin polis tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Ajans ayrıca devlet denetimindeki medyaya dayanarak, Kahire'deki bir kontrol noktasına yönelik silahlı saldırıda da bir polisin öldüğünü aktardı. Bu arada 'Baltacılar' olarak anılan sokak çetelerinin de darbe karşıtlarına saldırılarda bulunduğu belirtiliyor. TRT Türk televizyonu Giza'da toplanan kalabalığa polisin müdahale ettiğini bu sırada 2 kişinin öldüğünü duyurdu. 


ÇATIŞMALARIN MERKEZİ RAMSES MEYDANI
Cuma namazının ardından binlerce darbe karşıtı, Kahire'nin kuzeydoğusundan şehir merkezine doğru, "Kahrolsun askeri yönetim" sloganlarıyla yürümeye başladı. Kahire'nin çeşitli noktalarından başlayan yürüyüşlerin Ramses Meydanı'nda birleşmesi hedefleniyordu. Ancak kent merkezindeki Ramses Meydanı'na giden tüm yollar Mısır ordusu ve polis tarafından tamamen kapatıldı. Ordu birliklerinin Tahrir Meydanı'nda da çok sıkı güvenlik önlemleri aldıkları görüldü. 

15 Mayıs köprüsü gibi bazı noktalarda ise Müslüman Kardeşler karşıtı olan bazı Mısırlıların, göstericilerin Ramses Meydanı'na girmesini engellemek için barikatlar oluşturdukları görüldü. Fakat buna rağmen Meydanda toplanmayı başaran binlerce darbe karşıtı Mısırlı, Cuma Namazı'nı Fetih Camii'nde kıldı. Namazın ardından meydanda sloganlarla gösteriye başlayan gruba güvenlik güçleri gaz bombalarıyla müdahale etti. Güvenlik güçlerine taşlarla karşılık veren göstericiler ise meydanda barikat oluşturmaya çalıştılar. 

Çatışmaların devam ettiği saatlerde 15 Mayıs köprüsündeki silahlı ve sivil giyimli bazı kişilerin ateş açtıkları görüldü. Devlet televizyonu bu kişilerin görüntülerini yayınlayarak "göstericilerin tarafında" olduklarını iddia ederken, eylemciler de sivil giyimli kişilerin kendilerine ateş açtığını iddia ediyor.

Bölgede bulunan BBC muhabiri Jeremy Bowen da Twitter hesabından, "Şu anda Ramses Meydanı'na bir kilometreye yakın mesafedeyim. Meydandan, çok sayıda yaralı bisikletler ve mobiletlerle taşınıyor. Başından vurulmuş çok sayıda insan gördüm".


ÇATIŞMA TÜM ÜLKEYE YAYILIYOR
Bu arada Mısır yönetimine bağlı Nil televizyonu İskenderiye'de de silahlı çatışmalar olduğunu bildiriyor.

İsmailiye ve Dimyat kentlerinde de darbe karşıtlarına ateş açıldığı, İsmailiye'de 4, Dimyat'ta 8 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ancak bu bilgiler, devlet ya da Müslüman Kardeşler yönetimi tarafından henüz teyid edilmiş değil. 

Ülke genelinde düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin gerçek mermiyle müdahale edildiğini belirten Anadolu Ajansı ise İsmailiye, Dimyat ve Ramses'teki göstericilere müdahale sonucu ilk belirlemelere göre 14 kişinin öldüğünü duyurdu. 

Mısır'ın El Cezire bölgesinde ise askeri araçlara yönelik saldırıda bir askerin öldüğü haberi geldi. 


Radikal.com.tr ve Ajanslar

Kahire Büyükelçisi Botsalı: Mısır'da bugün çok kritik bir gün