'Öğrenci' vekil Camila: Halk değişim istedi

'Öğrenci' vekil Camila: Halk değişim istedi
'Öğrenci' vekil Camila: Halk değişim istedi
Şili Komünist Partisi'nin taze vekili ve öğrenci lideri Camila Vallejo ülkesindeki seçim sonuçlarını 'değişim isteyen halkın zaferi' olarak değerlendirdi. Camila, sokakta ve mecliste mücadele edeceklerini söyledi.

Şili'deki seçim sonuçlarının ardından aralarında Camila Vallejo'nun da bulunduğu dört öğrenci lideri milletvekili seçildi. Ülkede yayın yapan, www.lasegunda.com  internet sitesi Vallejo ile bir röportaj yaptı:

“Gecikme için kusura bakmayın. Karnı doyurulması gereken küçük bir kız var ve o her şeyin üstünde...” diye gülerek ayrılıyor Camila Vallejo, saat gece yarısına yakın. Halk, La Florida bölgesindeki zaferini kutlamak için sabırsızca onu bekliyor.

Eski öğrenci liderlerinin, Cariola, Jackson, Boric ve sizin zaferiniz ne anlama geliyor? 
Şili’nin değiştiği anlamına geliyor. Bu seçimde yurttaşlar, toplumumuzda gerçek ve yapısal bir değişim istediklerini söylemiş oldular.
Ivan Fuentes’in öncülük ettiği hareket, öğrenci ya da sendikal hareket gibi çeşitli toplumsal hareketler, haklarımızın garanti altına alınacağı bir toplumu inşaa etmenin gerekliliğini dile getiren hareketlerdi. Toplumsal hareketlerin tüm güçleriyle haykırdığı bu talep parlamento seçimlerinde zirveye ulaştı ve eski öğrenci liderlerin zaferini getirdi.
Bu seçim sonuçlarıyla birlikte yeni bir politik dönem açılıyor. Bizler Parlamentodan ve halk da sokaklardan bu programların gerçekleşmesi talebini savunacağız.

Bu programın -örneğin eğitim alanında- gerçekleşeceğiden nasıl emin oluyorsunuz?

Bu reformların uygulanmasının garantisi özel olarak bir kişiye, devlet başkanına bağlı değildir. Parlamento ve sokakta birlikte çalışmamıza bağlı. Bu yüzden, reformları teşvik etmek ve gerçekleştirmek için tek bir oy bile önemli.

Mecliste uzlaşma yoluna gitmek zorunda kalacak mısınız? 
Kamu eğitiminin güçlenmesi, eğitimin ücretsiz olması ve kâr anlayışısın sona ermesi gerektiği yönünde anlaşıyoruz. Bu konuda anlaşma sağlandı ve bu seçimlerle de bir şekilde halk oyuna sunulmuş oldu. Artık bunu Mecliste hayata geçirmeye başlamak gerekiyor.

Bazı öğrenci liderlerinin seçimi kazandığı gibi Soledad Alvear ve Camilo Escalona gibi tarihi kişilikler de kaybetti... 
Bence bu seçimlerde halkın gerçek değişim istediği yeniden doğrulanmış oldu. Her zaman dediğimiz gibi Yeni Çoğunluk içinde en muhafazakar çevreler de var ama değişim yanlısı çevreler de var. Bu çevreler bugün büyük bir zafer kazandılar. (Evrensel)