Ohlsson: Ezanı dinlemeye geleceğim

Ohlsson: Ezanı dinlemeye geleceğim
Ohlsson: Ezanı dinlemeye geleceğim
İsveç'in başkenti Stockholm'de Botkyrka Belediye Meclisi'nin, cuma günleri minaresinden ezan okunmasına onay verdiği Fittja Ulu Cami'sini ziyaret eden İsveç AB Bakanı Birgitta Ohlsson, Belediye'nin kararını olumlu bulduğunu bildirerek, "Cami minaresinden ilk ezan okunduğunda ben de gelip dinlemek isterim" dedi.

STOCKHOLM - İsveç AB Bakanı Ohlsson, Botkyrka Belediye Meclisi üyelerinden oluşan bir grupla Fittja Ulu Cami'yi ziyaret etti. Bakan Ohlsson'u Botkyrka İslam Kültür Derneği Başkanı İsmail Okur ile cami imamı Ergin Öğcem karşıladı. Bakan Ohlsson'a, cemaatin namaz kıldığı bölümü gezdiren Okur, caminin inşa tarihi ve mimarisi hakkında bilgi verdi. Camide bulunan avize ve çinilerin Türkiye 'den getirildiğini, ayrıca camide görev yapan din görevlilerinin maaşlarının da Türkiye devleti tarafından karşılandığını söyleyen Okur, camiye Türk vatandaşları ile bölgede bulunan Müslümanların geldiğini ve ibadetlerini yerine getirdiklerini söyledi.

Bakan Ohlsson'un camiye kaç kişinin geldiği yönündeki sorusuna Okur, cuma namazının tatil gününe denk gelmesi halinde cemaatin sayısının bine ulaştığını, normal günlerde ise bu sayının 400 ile 500 arasında değiştiğini belirtti.

İlk kez bir camiyi ziyaret ettiğini söyleyen Bakan Ohlsson, camiyi minaresi ile birlikte bir bütün olarak çok beğendiğini söyledi. Minare ve ezan okunmasının din özgürlüğü kapsamında olduğunu ve bunun inananlar için hak olduğunu söyleyen İsveçli AB Bakanı, Botkyrka Belediyesi'nin verdiği minareden cuma günleri ezan okunması kararının da bu anlamda olumlu bulduğunu kaydetti.

Bakan Ohlsson, bu kararın ülkedeki diğer camiler için de emsal teşkil edebileceğini ifade ederek, Fittja Ulu Cami'de ilk ezanın okunacağı gün gelip dinlemek istediğini de bildirdi.
Ziyaretin ardından Bakan Ohlsson'a İsveççe Kuran-ı Kerim meali hediye eden Okur, İsveçli Bakanı, minareden ilk ezanın okunacağı gün camiye davet edeceklerini dile getirdi.(aa)