Oklahoma'da meclis üyelerinden 'gaz odası' teklifi

Oklahoma'da meclis üyelerinden 'gaz odası' teklifi
Oklahoma'da meclis üyelerinden 'gaz odası' teklifi
Zehirli iğneyle idamın yeniden gözden geçirilmesi nedeniyle durdurulduğu Oklahoma'da, bir grup Cumhuriyetçi meclis üyesi, suçluların gaz odasında idam edilmesini önerdi.

RADİKAL – İdam yöntemlerinin uzun yıllardır tartışıldığı ABD ’de, Cumhuriyetçi meclis üyelerinin yeni teklifi şaşkınlık yarattı. Zehirli iğneyle idamın yeniden gözden geçirilmesi nedeniyle durdurulduğu Oklahoma’da, bir grup meclis üyesi, suçluların gaz odalarında idam edilmelerini teklif etti.

Associated Press ’te yer alan habere göre, 1990’dan bu yana idamlarda zehirli iğne yönteminin kullanıldığı eyalette, bu yöntemin anayasaya aykırı bulunması durumunda elektrikli sandalyeyle idama geçilecek. Kurşuna dizmenin de çok  uzak olsa da üçüncü seçenek olduğu belirtilirken, idamlarda nitrojen gazının kullanılabileceğini savunan meclis üyelerinden Mike Christian, elektrikli sandalye yönteminin kaldırılmasını istediklerini söyledi. Christian, “Gaz odası yönteminde doktora ihtiyacınız olmaz. Çok daha kullanışlı ve etkili” dedi.

KABUL EDİLİRSE İLK EYALET OLACAK

Siyanürün kullanıldığı “geleneksel gaz odalarının” aksine kendi önerilerindeki gazla ölümün “acısız” olacağını ifade eden Christian, nitrojenin kanda oksijen eksikliğine neden olması nedeniyle ölümcül olduğunu belirtti. Önerinin kabul edilmesi halinde Oklahoma bu yöntemin kullanıldığı ilk eyalet olacak.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Associated Press

  ,

  nitrojen

  ,

  Uzak